Toçoğlu: Gölümüzün Kirlenmesine Müsaade Etmeyiz

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Sapanca Gölü'ndeki su seviyesinin yükselmesi nedeniyle kolektörlerde bazı sıkıntılar meydana geldiğini belirterek, "Gölün kirlenmesine kesinlikle müsaade etmeyiz." dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Sapanca Gölü ve Güney Kuşaklama Kolektörü ile ilgili basında yer alan haberler üzerine beraberinde Adapazarı Su ve Kanalizasyon İdaresi (ADASU) Genel Müdürü Rüstem Keleş, Çevre Koruma Dairesi Başkanı İbrahim Bal ile birlikte Sapanca Gölü ve çevresinde incelemelerde bulundu. Çevre konusunda çok hassas olduklarını belirten Toçoğlu, "Bu konuda kim, nasıl yanlış yaparsa yapsın gözünün yaşına bakmayız. Çevremiz bize çocuklarımızın emaneti. Çevremizin kirlenmesine kesinlikle müsaade etmeyiz." dedi.

Sapanca Gölü'nün su seviyesinin yükselmesi nedeniyle kolektörlerde bazı sıkıntılar meydana geldiğini kaydeden Toçoğlu, ADASU Genel Müdürü Rüstem Keleş'e yapılan çalışmaların hızlandırılıp bir an önce sorunun çözüme kavuşturulması talimatını verdi.

Konuyla ilgili Başkan Toçoğlu'na bilgi veren ADASU Genel Müdürü Keleş, göldeki su seviyesinin yükselmesine bağlı olarak kolektörün toplayıcı hatlarının mevcut su kotunun altında kaldığını, bu nedenle göl suyunun sızma yoluyla toplayıcı hatlara dolduğunu ve bununda hat kapasitesini büyük oranda zorladığını ifade etti. Sorunun giderilmesi için geçen yıl terfi merkezlerine ilave pompa monte ettiklerini ve hatların çekme kapasitesini yükselttiklerini, ancak bu yıl yağışların ve göl su seviyesinin 32 metre civarlarında seyretmesi sonucu problemin yeniden ortaya çıktığını anlatan Keleş şunları söyledi:

"Konu üzerinde hassasiyetle çalışıyoruz. Sakarya'nın su sıkıntısı çekmemesi için Sapanca Gölü su seviyesinin maksimum düzeyde tutulması zorunlu. Buna rağmen sorunlu toplayıcı hatları tespit edilerek su girişi iptal edilecek."

Göle yapılan dolgu konusunda da Toçoğlu'na bilgi veren Keleş, Sapanca Belediyesi'nin müracaatı üzerine Sapanca Gölü Çevre Düzeni Planı'na aykırı olmamak koşuluyla, kolektör servis yolu yapımı başlatıldığını ifade etti. Keleş, bu çalışmanın dışında kaçak bir dolgu tespit ettiklerini, bununla ilgili olarak da gerekli bütün prosedürlerin yerine getirildiğini ve bugün itibariyle bu kaçak kısmın kaldırılmaya başlandığını söyledi.

Problemin en kısa sürede çözülmesini isteyen Toçoğlu, "Göl bizim için çok önemli. Hiçbir şekilde gölün kirlenmesine müsaade etmem. Ne gerekiyorsa yapın ama sorunu çözün." diye konuştu.

13 yıl önce
title
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]