TMO Tedbir Aldı, Ramazan'da Pirince Zam Yok

sakarya ramazan menüleri
13 yıl önce

Ramazan öncesinde fiyat artışlarının önüne geçmek isteyen Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), gerekli tedbirleri aldı. Özellikle pirinç ve mercimek fiyatlarında spekülatif hareketleri önlemek isteyen Ofis, perakende satış ağını genişletiyor.    
 
TMO ile anlaşma yapan market zincirleri ile bakkallar Ramazan boyunca pirinç ve mercimeğin kilosunu 2 TL'den satışa sunacak. Geçen yıl fiyatların 5 TL'nin üzerine kadar çıktığına dikkat çeken TMO yetkilileri, gıdada spekülatif fiyat artışlarına hiçbir şekilde izin verilmeyeceğini bildirdi. Halen 150 işyerinde tüketiciye yönelik perakende pirinç, mercimek ve fındık satışı yaptıklarını aktaran yetkililer, bu ürünlerin satış fiyatlarında artışa sebep olacak bir piyasa ortamının söz konusu olmadığını kaydetti.

Gıda fiyatlarında spekülatif artışlara karşı önlem alındığına dair TMO'dan yapılan açıklamada Ofis'in faaliyet alanındaki ürünlerle ilgili gelişmeleri yakından takip ederek, piyasa düzenleme görevini yerine getirdiği vurgulandı.

Faaliyet alanındaki buğday, pirinç ve mercimek gibi ürünlerde bu yıl ülke ihtiyacının tamamını karşılayacak şekilde yüksek rekolte beklendiği, bu ürünlerin mamullerinde fiyat artışını gerektirecek bir durumun olmadığı belirtilen açıklamada, "Buğdayda, yüksek rekoltenin gerçekleştiği bir hasat dönemi yaşanıyor. Mercimekte, ülkemizin bütün ihtiyacını karşılayacak üretim gerçekleşti. Kanada gibi dünyanın önemli ihracatçı ülkelerinde önümüzdeki aylarda iyi bir rekoltenin gerçekleşmesi bekleniyor ve TMO'da da yeterli stok bulunuyor. Pirinçte, ülkemizin ihtiyacının tamamını karşılayabilecek bir üretim bekleniyor ve bir ay içerisinde hasat başlayacak." ifadelerine yer verildi. Önceki yıllarda pirinç ve mercimekte spekülatif fiyat artışları yapılması nedeniyle TMO'nun mercimek ve pirinç ithal ederek çok düşük fiyatlardan piyasaya verip spekülatörlerin ürünlerinin elinde kalmasına sebep olduğu hatırlatılan açıklamada, "Tarım ürünlerinde spekülatif fiyat artışlarına yeltenenlerin durumu, pirinç ve mercimekte herkesin malumu olup TMO böyle bir duruma hiçbir şekilde izin vermeyecektir." denildi.

Öte yandan pirinç ve kırmızı iç mercimek, perakende ağı olan firmalara kilosu 2 liradan, pirinç 1,75, kırmızı iç mercimek ise 1,61 TL'den verilecek. Bu kapsamda şimdiye kadar ülke genelinde perakende ağı bulunan firmalara toplam 3 bin 60 ton mercimek ve pirinç satış protokolü yapıldı. Bin 360 tonluk kısmı teslim edildi.

ZAMAN