Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'
Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'

TESKİ Logo Yarışması Birincisi Sakaryalı Öğretmen

Sakaryalı Resim Öğretmeni Mehmet Sarı, tasarım alanındaki başarılarına bir yenisini ekleyerek, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi\'nin ülke genelinde açtığı, 642 tasarımcının 1466 eserle katıldığı TESKİ (Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi) Logo yarışmasında birinci oldu.

Tasarım alanında çok sayıda başarısı bulunan Mehmet Sarı’ya birincilik ödülü Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak tarafından TESKİ’ de yapılan törenle verildi.

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Albayrak, logonun sahibi Sarı’yı emeklerinden dolayı teşekkür ederek kutladı. Başkan Albayrak, logonun TESKİ için, belediye için, Tekirdağ için hayırlı olmasını diledi. Ödül töreninde, TESKİ Genel Müdürü Prof. Dr. Halim Orta tarafından Mehmet Sarı’ya plaket ve katılım belgesi de takdim edildi.

Logonun içerdiği anlam konusunda açıklamada bulunan Sarı; logonun TESKİ’nin marka değerine olduğu kadar, kurumun gelecekteki hedeflerine ve vizyonuna yakışır modernlikte, Tekirdağ ile entegre olması bakımından, doğru tanınırlığın sağlanması anlamında sade, akılda kalıcı bir konsept’te tasarladığını vurguladı. Sarı ayrıca T harfi bütünlüğünün, TESKİ ve Tekirdağ’ın baş harfine vurgu yapması anlamında tercih edildiğini, oluşturulan birlikteliğin, azmi, kararlılığı, birlikte çalışma gücünü ifade ettiğini, bu birlikteliğin mavi su damlasına dönüşmesinin ise kurumun hizmet alanındaki başarısını, güvenilirliğini ve hizmette varılmak istenen temel noktayı anlattığını belirtti.

Sarı, İl ve ülke genelinde birçok kurum ve kuruluş logosuna imzasını attı.

Adapazarı Taşlık Köyü doğumlu olan Mehmet Sarı, Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Bölümü Grafik Ana Sanat Dalı lisans eğitimi ardından, İTÜ Görsel ve Çevresel Sanatlar Ana Sanat Dalında yüksek lisans eğitimi aldı. Mezuniyetinin ardından bir süre İstanbul’da reklam sektöründe grafik tasarımcı olarak çalıştı. 1992 yılında resim öğretmeni olarak atandı. Öğrencilerine, katıldıkları il içi ve il dışı resim yarışmalarında ödüller kazandırdı. Şeker Sigorta Afiş ve Poliçe Kapağı, Yozgat, Adapazarı, Gölbaşı Belediyeleri, Kayseri Mimar Sinan Vakfı, Karabük, Yalova Valiliği, Akdeniz Üniversitesi ve Tekirdağ Belediyesi TESKİ gibi ulusal amblem- logo yarışmalarda birincilikleri ve dereceleri bulunan Öğretmen Sarı ilimizde de Adapazarı Şeker Fabrikası ve İl Özel İdare amblemlerinin yanı sıra yerel belediyeler ile birçok kamu ve özel kurum logolarını tasarladı. Kültür Bakanlığı ve Sakarya Valiliğinin organize ettiği “Türk ve Türkmen Ressamların Fırçasından Sakarya Uluslararası Resim Projesi” içerisinde yer alan Sarı, Geleneksel Türk Ebru Sanatı ile de yakından ilgilenerek kurslar yönetti ve sergiler açtı. Sakarya Yerel Kültür Derneği kurucu üyesi olan ve yönetim kurullarında görev yapan Mehmet Sarı, halen ilimizde Arif Nihat Asya Ortaokulu ve Sakarya Güzel Sanatlar Lisesinde Görsel Sanatlar öğretmeni olarak çalışmaktadır.


9 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
Yorum ekle