"Teröre hayır, kardeşliğe evet" demek için yürüyecekler

Türkiye Barolar Birliği’nin de destek verdiği 17 Eylül Perşembe günü Ankara’da yapılacak olan “Teröre hayır, kardeşliğe evet” yürüyüşü için Sakarya Barosu Başkanı Av. Zafer Kazan bir açıklama paylaştı.

Ülkemizin içinde bulunduğu bu hassas dönemde böylesi bir güç birliğinin önemine vurgu yapan Başkan Kazan, Sakarya Barosu olarak kardeşliğimize birlik ve beraberliğimize katkı verecek her türlü oluşuma destek vereceklerini açıkladı: “Teröre hayır, kardeşliğe evet demek için, hak için, adalet için, huzurumuz, birlik ve beraberliğimiz için sadece elimizi taşın altına koymuyoruz, tüm varlığımızla o taşın altında olmaya hazırız” dedi. Onlarca sivil toplum kuruluşu ve meslek örgütünün buluşacağı bu yürüyüş için ortak bir basın açıklaması yapıldı.

 

Basın açıklamasının tam metni şöyle: "Biliyorsunuz, ülkemiz yurt içi ve yurtdışı kaynaklı terör ile karşı karşıya.Terör eylemlerinde çok sayıda vatandaşımızı kaybettik, askerimizi, polisimizi ve korucumuzu şehit verdik. Yaşanan bu menfur olaylar hepimizin yüreğini yakıyor, geleceğe yönelik kaygı duymamıza neden oluyor.

"Gün birlik olma günüdür"

Ülkemizin, birliğimizin ve huzurumuzun hedef alındığı kirli bir oyun oynanıyor. Binlerce yıllık kardeşliğimiz bozulmak isteniyor. Bu tuzağa düşmemek, birliğimizi ve kardeşliğimizi korumak yine bizim elimizde. Hep birlikte sağduyumuzu korumalı, vicdanımızın sesini dinlemeli, fitne ateşini birlikte söndürmeliyiz. Bizi birbirimize düşman etmeye çalışan teröre karşı hep birlikte durmalıyız. Ülkemizin tamamında birlikte yaşama iradesi göstermeliyiz. Gün birlik olma günüdür.

"Biriz beraberiz"

Kökenimiz, kimliğimiz, inancımız ne olursa olsun, 78 milyon hepimiz Türkiye’yiz. Türkiye’nin her bölgesinde örgütlü, toplumun bütün kesimlerini temsil eden kuruluşlar olarak bir aradayız. Bizler ülkemizin çalışan ve üreten, esnafı, çiftçisi, işçisi, memuru, emeklisi ve girişimcileriyiz. Biriz, beraberiz! Ortak paydamız, demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan hayatına saygıdır.

"Demokrasi sorumluluktur"

Demokrasi; hak ve özgürlük demektir, ama aynı zamanda da sorumluluk demektir. Sorumluluk almadan, hak ve özgürlük olmaz. İşte bu sorumluluk duygusuyla harekete geçiyoruz. İrademizi ortaya koyuyor ve ortak hassasiyetlerimizi paylaşan tüm vatandaşlarımızla buluşmak istiyoruz.  Bu kapsamda, 17 Eylül Perşembe günü Türkiye’nin dört bir tarafından gelip Ankara’da toplanma kararı aldık. Her görüş ve düşünceden, toplumun tüm kesimlerini temsil eden kuruluşlar olarak; 17 Eylül Perşembe günü saat 16.30’da bütün Türkiye’yi Ankara Sıhhiye Meydanında buluşmaya davet ediyoruz.

Teröre hayır, kardeşliğe evet

O gün; Sıhhıye’de buluşacağız. Buluşmamızı Birinci Mecliste nihayetlendireceğiz. Bu masadaki kuruluşlar bu buluşmanın düzenleme kuruludur. Ama bu, bizlerin değil Türkiye’deki her kesimin buluşmasıdır. Terörü lanetleyen ve kardeşliğimize sahip çıkan bütün sivil topluma ve vatandaşlarımıza buradan çağrı yapıyoruz. Teröre HAYIR, Kardeşliğe EVET diyoruz. Tüm halkımızı bu büyük buluşmaya davet ediyoruz.

"Başka Türkiye yok"

Vatandaşlarımızın can güvenliği ve ülkemizde huzurun tesisi en büyük önceliğimizdir. Bizim en büyük gücümüz, kardeşliğimizdir. Gelin, birlikte yaşama ve kardeşlik irademizi herkese gösterelim. Gelin, kışkırtıcı söylemleri bırakalım, toplumu germekten kaçınalım. Bu süreçte daha soğukkanlı, daha sağduyulu olalım. Çünkü başka Türkiye yok.

"Tek vücut olacağız"

İşte 17 Eylül Perşembe günü gerçekleştireceğimiz büyük buluşmada bu mesajı vereceğiz. Buluşmamızda hiçbir siyasi görüşün veya sivil toplum kuruluşunun simgesi olmayacak. Sadece; birliğimizin, bütünlüğümüzün ve bağımsızlığımızın simgesi olan ay yıldızlı bayrağımızı taşıyacağız. Terörü lanetleyecek; kardeşliğimize, özgürlüklerimize, geleceğimize sahip çıkacağız. O gün farklılıklarımıza değil ortaklıklarımıza, umut dolu geleceğimize odaklanacağız. O gün kimseyi ötekileştirmeden, uzaklaştırmadan tek vücut olacağız, tek bir şeyi haykıracağız. Hep bir ağızdan “teröre HAYIR, kardeşliğe EVET” diyeceğiz.

Bu büyük buluşmaya tüm halkımızı ve tüm sivil toplumu davet ediyoruz. Bize katılamayan milyonları da o gün Türkiye’nin her karışını al bayrağımızla donatmaya çağırıyoruz.

Kardeşlik bağlarımızı zayıflatmak isteyenler bilmelidir ki, bu toprakların mayası çok güçlüdür. Millet olarak kirli oyunu mutlaka bozacağız. Perşembe günü bu büyük dayanışmadan buluşmak dileğiyle sizleri saygıyla selamlıyoruz."

• Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ),
• Memur Sendikaları Konfederasyonu (MEMUR-SEN),
• Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD),
• Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (TÜRKİYE KAMU-SEN),
• Türkiye Barolar Birliği (TBB),
• Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD),
• Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK),
• Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK),
• Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB),
• Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ),
• Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED)
• Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB),
• Türk Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜSİAD),
• Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB)

8 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
b6274be822926bed042d5c2e90838988@