Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'
Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'

Telefonda E-Fatura Dönemi

Türk Telekom’un üzerinde çalıştığı e-fatura projesi, Maliye Bakanlığı tarafından onaylandı. Bundan böyle elektronik faturalar Maliye Bakanlığı tarafından kıymetli evrak olarak kabul edilecek.

Türk Telekom, bir yıl içinde faturaların elektronik olarak gönderilmesi sonucunda tasarruf edilecek ağaç sayısından daha fazla sayıda ağacın dikimini yapacak. Bu yolla Türkiye’ye 2008 yılı sonuna kadar 100 bin ağaç dikilmesi hedefleniyor.

Bu onayı Türkiye’de ilk alan şirket olan Türk Telekom, her ay 23,5 milyon müşterisi için 2’şer nüsha bastırdığı faturaları elektronik ortamda gönderecek ve arşivleyecek. Böylece isteyen müşterilerin faturalarını elektronik olarak almaları ve aynı zamanda fatura tutarlarının ve son ödeme tarihlerinin her ay kendilerine SMS yoluyla bildirilmesi sağlanırken, Türk Telekom da faturaları daha güvenli bir ortamda saklama, takip etme ve gerekli durumlarda hızlıca erişme imkanlarına kavuşmuş olacak.

Türk Telekom İcra ve Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Paul Doany, “Hem müşterilerin faturalarına kolayca ulaşabilmeleri, ödeme yapabilmeleri gibi hizmetleri sağlayacak, hem de şirketin arşivleme sistemini daha çağdaş hale getirecek e- fatura projesinden elde edeceğimiz tasarrufla çevrenin korunması ve iyileştirilmesine de katkıda bulunmuş olacağız” dedi.

1 Şubat 2008 tarihinden itibaren yapılan konuşmalara ilişkin her faturanın Türk Telekom’a ait nüshası elektronik ortamda saklanmaya başladı. Mart tarihli Türk Telekom faturaları isteyen tüm müşterilere kağıt değil elektronik fatura olarak gönderilecek. Faturalarını e-fatura şeklinde almak isteyen müşterilerin 444 1 444’ü araması gerekiyor.

Her ay 23,5 milyon fatura basan Türk Telekom’un faturalarının baskısında aylık 125 tonu şirket kopyası, 125 tonu müşteri kopyası ve 100 tonu zarf olmak üzere toplam 350 ton birinci hamur kağıt kullanılıyor. E-fatura hizmeti sayesinde ilk aşamada Türk Telekom’un kendi arşivleri için bastığı faturaların elektronik ortama geçmesiyle her yıl yaklaşık 24 bin çam ağacına denk gelen 1500 ton kağıt tasarruf edilmiş olacak.

Milliyet 

16 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]