Tarlada 2,5 TL , Markette 13 TL

26 gün önce
Elazığ’da, tarladan çıkan domates 2 buçuk liraya, aynı ürün marketlerde 13 liraya vatandaşlara satılıyor. Fiyatların yüksek olmasından şikayetçi olan vatandaşlar, Ticaret Bakanlığının denetimlerini sıklaştırmasını istedi.
Elazığ'da merkeze bağlı bir köyde, ekilen domatesin hasadı devam ediyor. Üretilen domatesler, başta kurutmalık olarak Avrupa sofralarını süslerken, toplanan domateslerin bir kısmı da sebze hallerine satılıyor. Tarlada toplanan domatesler sebze haline 2 buçuk liradan satılırken, aynı domatesin marketlerde 13 liraya satıldığı görüldü. Üreticiler, denetimlerin eksik olması nedeni ile fiyat farkının bu kadar açıldığını belirterek vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesi için denetimlerin sıklaştırılmasını talep etti.
Domateste verim geçen seneye göre daha çok.
Hasadı yapan üreticilerden alınan bilgiler doğrultusunda verimin geçtiğimiz seneye göre daha fazla olduğu düşünülüyor. Mal sahiplerinin zor durumda olduğu, beklediklerini alamadıklarını ve sadece ekonomiye destek olmak için bu şartlarda çalıştıkları açıklanıyor.