Taraftar Cinayetine Müebbet

Sakarya'nın Geyve ilçesinde, Turkcell Süper Ligi'nin son maçı için Denizli'ye giden bir grup Fenerbahçe taraftarıyla köylüler arasında çıkan kavgada Recep Kaya'nın öldürülmesiyle ilgili Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan İstanbul Esenler Fenerbahçeliler Derneği Başkanı Hayrettin Taştan müebbet, diğer sanık Emre Koyun ise 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davanın duruşmasına tutuklu sanıklar Hayrettin Taştan ve Emre Koyun ile avukatları Deniz Tolga Aytöre ve Münir Topal katıldı. Duruşmada Emre Koyun'un avukatı Münir Topal, müvekkilinin olaya katıldığına dair görgü tanığı ifadesinin bulunmadığını belirterek, müvekkilinin tahliyesini ve daha sonra beraatini istedi. Hayrettin Taştan'ın avukatı Deniz Tolga Aytöre ise Cumhuriyet Savcısı'nın verdiği esas hakkındaki mütalaaya katılmadıklarını ifade ederek, "Esas hakkındaki mütalaada olayın anlatış şekli, yaptığımız savunmalar ve savunmamızda belirttiğimiz tanık anlatımlarıyla bağdaşmamaktadır. Mahkemenizde dinlenen tanık anlatımları birbiriyle mukayese edildiğinde, müvekkilimin öldürme fiili içinde görülmediği açıkça ortadadır. Tanık anlatımlarından, hakkında dava açılmayan Turgay Y. (Yılmaz) isimli kişinin öldürme eylemini gerçekleştirdiği kanaatindeyiz. Dosya kapsamı toplanan deliller ve tanık anlatımları itibariyle müvekkilim Hayrettin Taştan'ın kasten öldürme suçundan cezalandırılmasını gerektirecek hiçbir delil bulunmadığı nazara alınarak, öncelikle beraatine karar verilmesini talep ediyoruz. Şayet ceza verilecekse müvekkilim ve yanındaki arkadaşlarının adeta bir linç ile karşı karşıya kaldıkları dikkate alınarak lehlerine olan yasa hükümlerinin uygulanmasını talep ediyoruz" dedi.

İstanbul Esenler Fenerbahçeliler Derneği Başkanı Hayrettin Taştan ise yaptığı savunmada, mağdur olduğunu belirterek beraatini istedi. Taştan, "Ben 2,5 yıldır kasten adam ördürmek suçundan tutuklu bulunuyorum. Suçlamaları kabul etmiyorum. Gece yattığım zaman ne için tutuklu olduğumu bir türlü çözemiyorum. Bir insan suçsuz yere öldürüldü. Bu olay iki kişiyi öldürdü. Benim de bu olayda ailem öldü. Tahliyemi ve beraatimi istiyorum" diye konuştu.

Sanık Emre Koyun ise savunmasında, bu olayın suçlusu değil mağduru olduğunu belirterek, beraatini isteyerek, mahkemenin vereceği karara da saygılı olduğunu kaydetti.

Mahkeme heyeti sanıkların savunmasını aldıktan sonra duruşmaya 5 dakika ara verdi. Verilen aradan sonra mahkeme heyeti, sanık Hayrettin Taştan hakkında 'Kasten adam öldürmek' suçundan müebbet, diğer sanık Emre Koyun'a ise 'Kasten adam öldürmek' suçundan müebbet cezası verirken, sanığın kastı nazara alınarak hapis cezası 12 yıla indirildi.

Cezaların açıklanmasının ardından sanıklar Hayrettin Taştan ve Emre Koyun'un yakınları büyük şok yaşadı. Emre Koyun'un annesi adliye çıkışı sinir krizleri geçirdi. Yakınları tarafından teskin edilmeye çalışılan yaşlı kadın, gözyaşlarına hakim olamadı. Adliye çıkışında gazetecilere açıklamalarda bulunan Emre Koyun'un avukatı Münir Topal ise, böyle bir karar beklemediklerini belirterek, temyize gideceklerini söyledi.
14 yıl önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]