Süpermarket, kaldırım işgali yüzünden tazminat ödeyecek

Kaldırım panoları
süpermarket soğuk hava reyonla…
9 yıl önce
Adapazarı ilçesinde mal indirme işlemi sırasında kaldırımı işgal ederek kadın doktorun düşerek ayağını kırmasına neden olan süpermarket, 10 bin 750 lira tazminat ödemeye mahkum edildi.

Olay, 9 Ağustos 2011\'de Çark Caddesi\'nin arkasında yer alan Burak Sokak\'ta meydana geldi. Kaldırımda yürüyen doktor M.Ç., kamyondan markete mal indirmek için açılan ve kaldırımı kapatan metal rampanın üzerinden geçmeye çalışırken düştü. Sağ ayağı üç yerden kırılan M.Ç., ambulansla hastaneye kaldırıldı. Kazadan sonra yatarak tedavi gören ve 55 gün özel muayenehanesini açamayan doktor M.Ç., kazanın marketin kaldırımı işgal etmesi nedeniyle meydana geldiği gerekçesiyle Sakarya 2. Asliye Hukuk Mahkemesi\'ne başvurarak maddi ve manevi tazminat davası açtı.

Düşme sonucu ayağı kırıldı

M.Ç\'nin avukatı Nurullah Sayar, kazanın market elemanlarının kamyondan depoya mal aktarımı yaptıkları sırada meydana geldiğini söyledi. Marketin yayalar için yapılmış bir yolu mevzuata aykırı şekilde metal bir rampa ile kapatarak müvekkilinin yaralanmasına neden olduğunu kaydeden Sayar; "Malzeme yüklü kamyon kaldırımın kenarına park ettikten sonra kaldırımın üstünden yayaların geçişini engelleyecek şekilde bir metal rampayı markete doğru uzatmış. Kaldırımı boydan boya işgal eden rampa nedeniyle yayaların geçiş hakkı tamamen ortadan kaldırılmış. Müvekkilim elinde paketlerle kaldırımda yürürken metal rampa nedeniyle yoluna devam edememiştir. Market tarafından metal rampanın üstüne oturduğu metal bir basamak yapılmış. Müvekkilim bin bir güçlükle basamağa çıkmış. Basamaktan ineceği sırada rampanın hareket etmesi sonucu yere düşmüş. Düşme sonucu ayağı kırıldı" diye konuştu.

Metal rampa sisteminden vazgeçtiler

Davalı marketin olaydan sonra mevcut yerde düzenleme yaparak kaldırımı işgal eden metal rampa sisteminden vazgeçtiğini dile getiren Sayar, yeni düzenlemede lift ile taşımaya elverişli kaldırımı uzun süre işgal etmeyen rampa yapıldığını söyledi. Kaza sonrası uzun süre yatarak tedavi gören müvekkilinin çocuklarıyla ilgilenemediğini ve muayenehanesini açamadığını belirten Nurullah Sayar, müvekkilinin tedavi süresinde hizmetlerini bakıcı yardımıyla karşılayabildiğini ifade etti.

"Market yetkilileri davalıyı suçladı"

Davalı süpermarket ise kazanın mal kabul işlemi yapılırken meydana geldiğini belirterek; "Mal alımı yapıldığı alanda uyarı levhası bulunuyor. Söz konusu işlemin vatandaşlara zarar vermemesi için en kısa sürede tamamlanmaktadır. Davacı, mal alımı yapılırken geçmek isterken kaldırımda bulunan basamağa takılarak düşmüştür. Davacı tahsilli ve bilinçli bir insan olarak kendisinden beklenen ortalama bir insanın göstermesi gereken dikkat ve özeni göstermemesi nedeniyle olay meydana gelmiştir" şeklinde savunma verdi.

Olay yerinde inceleme yapan bilirkişinin hazırladığı raporda, marketin kaza tarihinde uygun olmayan ve yayaların kaldırımdan emniyetli geçişlerini engelleyen güvensiz bir sistem kullandığı belirtildi. Yaya kaldırımın güvensiz şekilde işgal etmesi ve uyarı levhası kullanmaması nedeniyle kazanın oluşumunda marketin 1. derecede yüzde 75 oranında kusurlu olduğu kaydedilen raporda, M.Ç\'nin de gerekli dikkat ve özeni göstermemesi nedeniyle yüzde 25 oranında kusurlu olduğu ifade edildi.

Marketin mal indirirken iş güvenliği çerçevesinde hareket etmesinin zorunlu olduğunu belirten mahkeme, marketi 2 bin 750 lira maddi, 8 bin lira da manevi olmak üzere toplam 10 bin 750 lira tazminat ödemeye mahkum etti.

Market, kararı Yargıtay\'a temyize götürdü. Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, mahkemenin verdiği kararın dayandığı kanıtlarla yasaya uygun olduğunu ifade ederek marketin temyiz talebini reddetti. Kararın kesinleşmesinin ardından market, M.Ç\'ye yasal faiz ve mahkeme masraflarıyla birlikte yaklaşık 12 bin lira tazminat ödeyecek.