Su borularından düşen çocuğa 30 bin lira tazminat

Adapazarı\'nda, isale hattı çalışması sebebiyle okulun yakınındaki parkın yanına koyulan su borularının üzerinden düşerek beyin kanaması geçiren 11 yaşındaki çocuğun ailesine, firma tarafından 30 bin lira tazminat ödendi.

Aile, bunun üzerine açtıkları 150 bin liralık tazminat davasını geri çekti.

Evren Mahallesi\'nde 19 Mart 2012\'de meydana gelen olayda, Hızırilyas Tepesi\'ndeki içme suyu deposundan yeni yerleşim bölgesine su götürmek amacıyla SASKİ tarafından ihale yoluyla yaptırılan isale hattında kullanılan tonlarca ağırlıktaki borulardan bir bölümü, Evren İlköğretim Okulu yakınındaki çocuk parkının yanına koyuldu. Üst üste duran boruların üzerine çıkan Eray Yılmaz, dengesini kaybederek kafa üstü bir borunun üzerine düştü. Kafatasında çökme meydana gelen Yılmaz\'ın, kaldırıldığı hastanede beyin kanaması geçirdiği anlaşıldı. Ameliyata alınan çocuğun kanaması, başarılı bir ameliyatla giderildi. Beyin basıncını düşürmek için kafatası kemiğinin ufak bir kısmı alındı, dokularının yaşaması için bacağına yerleştirildi. Üç ay bacakta kalan kemik, daha sonra yerine nakledildi. Tedavi sürecinin ardından sağlığına kavuşan çocuğun, iki yıl boyunca spor yapması ve hareketli oyunlar oynaması yasaklandı.

Babası Cemal Yılmaz ve annesi Hava Yılmaz, çocuklarının beyin kanaması geçirmesine sebep olan boruları, güvenlik önlemi almadan okul yakınına koyan şirket ve isale hattının ihalesini veren SASKİ\'ye manevi tazminat davası açtı. Sakarya Asliye Hukuk Mahkemesi\'ndeki davada Eray için 75 bin, anne ve babası için 60 bin, iki kardeşi için 15 bin olmak üzere toplam 150 bin lira talep edildi. Dava devam ederken şirket, tazminat konusunda aileyle anlaşmaya vardı ve 30 bin lira ödedi. Aile de davayı geri çekti.

Baba Yılmaz, çok sıkıntılı günler yaşadıklarını belirterek, "Çocuğum ölümden döndü. Uyarılarımız dikkate alınsaydı, bunlar yaşanmayabilirdi. İnşallah bu ders olur, bir daha böyle üzücü olaylar yaşanmaz. Şirketle tazminat konusunda anlaştık, davamızdan vazgeçtik." dedi.

10 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]