STB Başkanı Mete vatandaşa uyarılarda bulundu

Sakarya Ticaret Borsası Başkanı Cevdet Mete Eylül ayı başlarında Gebze, Kandıra, Kartepe, Derince, İzmit bölgelerinde küçükbaş ve büyükbaş hayvanlarda görülen Mavidil Hastalığı ile nedeniyle Sakarya ilindeki alıcı ve satıcıları uyardı.

Cevdet Mete yaklaşan kurban bayramı nedeniyle yoğun bir hayvan hareketinin yaşanacak olmasının birçok yönüyle önem arz ettiğini belirterek, bunların başında satışa sunulan hayvanların bulaşıcı ve salgın hayvan hastalıklarının yayılma riski olduğunu belirtti. Mete bayrama çok az bir süre kala İzmit bölgesinde görülen Mavidil Hastalığının önce Bulgaristan ve Yunanistan da daha sonrada Kırklareli görüldüğünü belirterek, viral, bulaşıcı bir hastalık olması nedeniyle çok çabuk yayılabilmektedir. Şu an için ilimizde görülmeyen bu hastalığın yayılmaması için alıcı ve satıcılarımızın bu bölgelerden hayvan alıp satmamalarını, esnafımızın bu konuda tedbirli ve duyarlı olmalarını istiyoruz dedi.

Mete İzmit’te bulunan kaçak, ruhsatsız ve iptidai şartlarda hizmet vermeye çalışan hayvan pazarının hastalık nedeniyle karantinaya alındığını belirterek, bu tarz hizmet veren pazar yerlerinin bir önce kapatılması gerektiğini ifade etti.

Cevdet Mete ayrıca kurbanın insan sağlığı, hayvan sağlığı, çevre, ekonomik ve hijyen boyutu bulunduğunu belirterek özellikle Veteriner Hekim kontrolü dışında sevki yapılan, satışa sunulan hayvanların bulaşıcı ve salgın hayvan hastalıklarının yayılma riskini arttırdığını vatandaşların bu konuda dikkatli olmaları gerektiğini söyledi.

Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Mete Sakarya Ticaret Borsası Canlı Hayvan Park Pazar yerinin hayvan refahının en üst düzeyde sağlanabilmesi için var olan açık ve kapalı padokları, elektrik, su, otopark dinlenme alanı, sosyal imkânlardan faydalanabilecekleri tesisimizde üreticilerimizin hayvanlarını rahat şekilde satmalarını sağlayacakları çağdaş bir yapıda hizmet veriyoruz. Kurban Bayramının 4. Gününe kadar full hizmet vereceğiz. Tüm vatandaşlarımızı hijyenik ve sosyal imkanların sağlandığı gönül rahatlığı ile alışveriş yapabilecekleri pazarımıza bekliyoruz dedi.
Mete Enerji
8 yıl önce
title
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]