Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'
Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'

Sosyal medyada "unutulma hakkı" bilinmiyor

Sakarya Üniversitesi (SAÜ), Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serdar Gülener ve Araştırma Görevlisi Onur Türkölmez'in "unutulma hakkı" üzerine yaptıkları araştırmada, öğrencilerin kişisel verilerinin gizliliğine ilişkin duyarlı oldukları ancak kişisel verilerini sosyal medyada paylaşma konusunda aynı duyarlılığı göstermedikleri ortaya çıktı.

Doç. Dr. Serdar Gülener, gazetecilere yaptığı açıklamada, son yıllarda kişisel verilerin korunmasına ilişkin öne çıkan başlıklardan birinin "unutulma hakkı" olduğunu ifade etti.

Bu hakla bireylerin dijital hafızada yer alan kendilerine ait fotoğraf, kimlik bilgisi, adres ve diğer kişisel içeriğin bir daha geri getirilemeyecek şekilde ortadan kaldırılmasını talep edebileceğine dikkati çeken Gülener, "Dijitalleşmenin sağladığı kolaylıkların yanında birtakım hukuki sorunları ortaya çıkartıyor. Dijital kimlik hırsızlığı yoluyla mahremiyet hakkının ihlalinin sosyal medyayı en yaygın kullanan kesim olan gençleri doğrudan ilgilendiriyor" ifadesine yer verdi.

Araştırmada, üniversite gençliğinin kişisel verilerinin gizliliğine ilişkin duyarlılıklarının yüksek ancak unutulma hakkının içeriği ve bu haktan yararlanma bilgilerinin zayıf olduğunu belirten Gülener, söz konusu duyarlılığa karşı gençlerin kişisel verilerini sosyal medyada paylaşmak konusunda çok da isteksiz davranmadıklarının görüldüğünü aktardı.

8 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]