Sosyal Güvenlik Zirvesi Sona Erdi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, işçi ve işveren temsilcileriyle Sosyal Güvenlik Reformu Yasa Tasarısı'na ilişkin yaptığı görüşmenin oldukça düzeyli ve verimli geçtiğini belirterek, taraflarla Pazartesi günü tekrar bir araya gelerek nihai kararı vereceklerini söyledi.

Bakan Çelik, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı'na ilişkin olarak, işçi ve işveren kesimlerinin temsilcileriyle görüştü. Toplantıya Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu ve TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Kudatgobilik katıldı. Çelik'in makam odasında gerçekleşen toplantı yaklaşık 5 saat sürdü. Toplantı sonrası açıklama yapan Bakan Çelik, toplantının oldukça düzeyli, seviyeli ve verimli geçtiğini ifade ederek, mutabakat sağladıkları ve sağlayamadıkları maddeler bulunduğunu, 24 Mart Pazartesi günü bir araya gelerek nihai açıklamayı yapacaklarını söyledi. Toplantıda geniş kapsamlı, teknik heyetlerin de katıldığı bir çalışma gerçekleştirdiklerini ve konuyu enine boyuna değerlendirdiklerini anlatan Çelik, memur temsilcileri ile bir araya geleceğini söyledi. Çelik, gelinen noktada sosyal tarafların kendi değerlendirmelerini yapacağını, bu süreçte Perşembe ve Cuma günleri değerlendirmelerin devam edeceğini vurguladı.

Çelik, 'Tasarı TBMM Genel Kurul'a gelecek mi?' şeklinde bir soruya, "Yasa Genel Kurul'a gelmeye hazır. Çalışanlar, hükümetimiz ve tüm taraflar için çok önemlidir. Hak kaybı mümkün değil" cevabını verdi. "Tasarı komisyona tekrar geri gönderilebilir mi?" yönündeki soru üzerine ise Bakan Çelik, "Tasarının komisyona geri gönderilmesini gerektiren bir durum yok. Gerekirse önergelerle değişiklik yapılacak" diye konuştu. Toplantıda sosyal taraflarla mutabakata varılan maddelere ilişkin ısrarlı soruları yanıtlamayan Çelik, bu yönde Pazartesi gününe kadar 'konuşmama' kararı aldıklarını söyledi.

Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu ise, toplantıda ele alınan konuları ve teknik heyetin hazırlayacağı raporun Emek Platformu'nda değerlendirileceğini belirterek, "İleri veya geri adım diye bir şey söz konusu değil. Bu çok kapsamlı bir yasa tasarısı. Gelecekte sıkıntı yaşanmaması için herkes elinden geleni yapıyor" şeklinde konuştu

TİSK Başkanı Tuğrul Kudatgobilik de, yasanın Türkiye'nin ve halkın önümüzdeki 30-40 yılını ilgilendiren önemli konu olduğunun altını çizerek, "Yasa tasarısını bugün bir kere daha gözden geçirdik. İşçi ve işveren bu sistemin ortaklarıdır. Toplantıda konuşulanları bizde kendi kurullarımıza götüreceğiz. Pazartesi günü saat 15.00'te tekrar sayın bakanın huzurunda olacağız" diye konuştu.
16 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]