Sofranızda İyotlu Tuz Kullanın!

İyot eksikliği önlenebilir zeka geriliğinin en önde gelen nedenlerinden birisidir ve kişiyi anne karnından başlayarak tüm yaşamı boyunca olumsuz olarak etkileyen bir hastalık bütünüdür.

İyot yetersizliğinin en olumsuz ve yıkıcı etkilerinin gözlendiği risk grupları; doğurganlık çağındaki kadınlar, gebeler, bebekler ve çocuklardır. Bebek ve çocuklarda, büyüme ve gelişme geriliği, zeka düzeyinin akranlarına göre en az 13.5 puan daha düşük olması, öğrenme yeteneği ve okul başarısında azalma, gebelerde düşük ve ölü doğum riskinde artma ve her yaşta guatr iyot yetersizliğinin oluşturduğu önemli sağlık problemlerinden sadece birkaçıdır.

Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bu önemli halk sağlığı sorununun çözümü, toplumun bilinçlendirilmesi ve iyot yetersizliğinin önlenmesi için 1994 yılından beri Sağlık Bakanlığı ile UNICEF  işbirliğinde “İyot Yetersizliği Hastalıklarının Önlenmesi ve Tuzun İyotlanması Programı” yürütülmektedir. Ancak, iyot yetersizliği hastalıkları ülkemiz için önemli bir halk sağlığı sorunu olarak devam etmektedir. Bu nedenle iyodun önemini vurgulamak, ülkemizde iyotlu tuz kullanımını tüm topluma yaygınlaştırmak, toplum bilinci oluşturmak ve ülke genelinde konuyu gündeme getirmek amacı ile Haziran ayının ilk haftası İyot Yetersizliği Hastalıkları Haftası olarak belirlenmiştir.

İyot yetersizliğine bağlı hastalıkların önlenmesi, çocukların okul başarılarının yükseltilebilmesi için en basit yol iyotlu tuz kullanılmasıdır.

İyotlu tuz ülkemizde besin satışı yapılan her yerde bulunmaktadır ve sağladığı yararların yanında fiyatı çok ucuzdur. Son yıllarda, yürütülen  çalışmalar sonucu ülkemizde sofra tuzlarının iyotlu olarak üretilmesi zorunlu hale getirilmiştir.    

Ancak bu tuzlarda bulunan iyot; gün ışığında, fazla nemde ve yüksek sıcaklıkta azalmaktadır.

Bu nedenle;

- İyotlu tuz, koyu renkli, kapaklı bir kapta veya dolap içinde ışık almayacak şekilde saklanmalıdır.
- Saklandığı yer nemli olmamalıdır.
- Tuzda bulunan iyodun yemek pişerken kaybolmaması için tuz, yemek ateşten indirilirken veya sofrada yerken konulmalıdır.   

Sağlıklı ve zeki nesiller yetiştirebilmek için yalnızca iyotlu tuz kullanılması yeterli olacaktır.


 

16 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]