Sigarayı Bırakmak Hiç de Zor Değil

Dünya'da en önemli sağlık sorunlarından biri haline gelen sigara bağımlılığı tek seansta çözüme kavuşturuluyor.

Türkiye'de, yılda yaklaşık 100 bin kişi sigara ve sigaraya bağlı hastalıklardan hayatını kaybediyor. Sigara bağımlılığı ise alternatif tedavi yöntemleri sayesinde tek seansta sorun olmaktan çıkıyor.

Adapazarı'nda faaliyet gösteren sigara bırakma merkezi, 25 ülkede bağımlılara, kulak arkasından elektrik akımıyla masaj yapılarak uygulanan tedavi yöntemini başarıyla yürütüyor. Ağrısız, acısız ve yan etkisiz olan bu tedavi yönteminde, beynin kendini 'nikotinsizlik' durumuna adapte etmesi sırasında yaşanan sıkıntıları ortadan kaldırmak için bağımlılara, kulak arkasından elektrik akımıyla masaj yapılıyor. Bu sırada beyin endorfin hormonu salgılıyor ve nikotin ihtiyacından kurtuluyor.

Sigara bıraktırma merkezinde görevli Uzman Sevda Erus, CİHAN muhabirine yaptığı açıklamada, sigara bağımlısı kişinin her 2 kulağındaki belirli refleks noktalarına çok düşük gerilimli elektrik akımları uygulayarak vücudun endorfin salgılamasını sağladıklarını söyledi. Endorfin hormonunun kişide sigara içme isteği oluştuğunda devreye girerek vücudun nikotin ihtiyacını giderdiğini kaydeden Erus, uygulamadaki özelliğin nikotine nikotin olarak değil de endorfin olarak cevap vermesi olduğuna dikkat çekti.Bu tedavi yöntemini uyguladıkları bağımlıların büyük bir kısmının ilk seansta sigarayı bıraktığını anlatan Erus, ihtiyaç duyulması halinde kişilere 4 seans daha uygulayabildiklerini belirterek, "Bu programa katılanlara 1 saat süren tek seans yeterlidir. Kişi son sigarasını içtikten 72 saat sonra nikotin vücuttan tamamen atılır. 15 gün içinde beyin nikotine fiziksel bağımlılıktan tamamen kurtulur. 3 ay ile 6 ay içinde de nikotine psikolojik bağımlılık sona erer." diye konuştu.

Şimdiye kadar 102 kişi üzerinde bu tedavi yöntemini uyguladuklarını ve yüzde 85 oranında başarı sağladıklarını vurgulayan Erus, Dünya'da şimdiye kadar 500 bini aşkın kişinin bu yolla sigaradan kurtulduğunu belirtti.

Erus, Türk Kalp Vakfı'nn da bu yöntemi desteklediğini bildirdi.

Kadın Doğum Uzmanı, 34 Yıldır İçtiği Sigaradan Tek Seansla Kurtuldu

1 yıl önce 34 yıldır içtiği sigarayı bıraktığını ifade eden Kadın Doğum Uzmanı Handan Akbıyıklı (57), uygulanan tedavi sayesinde bağımlılıktan kurtulduğunu söyledi.

Kendisinin doktor olmasına karşık sigarayı bırakmak için destek aldığını anlatan Akbıyıklı , "Sigaraya üniversite döneminde özentiyle başladım. Sigarayı bırakma konusunda kendime güvenemiyordum. Kendi paramla kanser satın alıyormuş gibi hissetmeye başlayınca bırakmaya karar verdim. Sonra sigarayı bırakma merkezine gelerek tek seansta sigarayı bıraktım. Aradan 1 yıl geçti. Sigara içmeyi unuttum. Benim gibi günde 3-4 paket içen kişilerinde bu merkezde sigarayı bıraktıklarını gördüm." dedi.

16 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
4705886afcaa10188d1bc40fbffb1790@