"Sıfır Faizli Birleşme Kredileri Vereceğiz"

Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), şirketlere küresel krize karşı dayanmaları için yeni bir destek paketi hazırladı. Buna göre birleşerek güç birliğine giden aynı sektörde faaliyet gösteren şirketlere sıfır faizli kredi verilecek.

Küçük ve orta ölçekli işletmelere bu güne kadar bir ihracat, danışmanlık, eğitim, istihdam, imalat, proje, fuar gezisi gibi çok kalemde kredi ve faiz alanında destek veren KOSGEB şimdi de işletmeleri krizden kurtaracak bir çalışma başlattı. İdare'nin Başkanı Mustafa Kaplan, Sakarya Genç İşadamları Derneği (SAGİAD) ve Sakarya Üniversitesi'nin birlikte düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, küçük ve orta ölçekli işletmelerin krizden en az şekilde etkilenerek çıkması konusunda projeler hazırladıklarını açıkladı.

İşletmelere bundan böyle standart ve konfeksiyon tarzı destekleme modellerinden ziyade proje esaslı, tercih usulü, esnek modellerde destek vereceklerini kaydeden Kaplan, bu kapsamda yeni bir kredi modelllerinin hayata geçireceklerini kaydetti. Aynı sektörde iş yapan farklı firmaların bir araya gelerek birlikte iş yapmaları ve bu konuda proje hazırlamaları taktirde sıfır faizli 'Birleşme Kredileri' verileceğini belirten Kaplan, "Bu birleşme, birlikte iş yapma girişimi hammadde alımı, istihdam, satış ve pazarlama gibi konularda işletmelere büyük avantaj sağlayacak. Rekabet gücünü artıracak. İşte biz böyle bir yapılanmaya bizde destek olacağız, sıfır faizli kredi vereceğiz. Çalışmalarımızı tamamladık. Ayrıca özel ve farklı proje getirenlerere özel kredi desteği de sağlayacağız." bilgisini verdi.

İşletmelerin önemli bir sıkıntısının birlikte iş yapamama olduğunu vurgulayan Kaplan, "Bugün ülkeler, büyük uluslararası şirketler birleşirken bize ne oluyor da kardeşler bile birlikte iş yapamıyor." siteminde bulundu. Birlikte iş yapmanın çok önemli avantajlar sağladığını dile getiren Kaplan, "Bizim kültürümüzde istişare var. Meseleleri istişare ederek her türlü engel aşılabilir. Yeter ki önyargılarımızı bir kenara bırakalım." ifadesini kullandı.

İşletmelerin krizden en az şekilde etkilenmesi için bir işletme sahibinin işletmesini ve dünyanın iyi okunması gerektiğini dile getiren Kaplan, artık 'Diğerlerinden farklı ne üretebilirim?' sorusunun sürekli sorulması ve bu yönde AR-GE çalışmalarına ağırlık verilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

14 yıl önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]