Sezai Matur, yeniden SGC başkanı

yeniden doğuş
7 yıl önce
Sakarya Gazeteciler Cemiyeti (SGC) Olağan Genel Kurulu\'nda, Sezai Matur yeniden başkan seçildi.

1954 yılında kurulan ve Sakarya’nın en köklü gazetecilik meslek örgütü olan SGC olağan genel kurulu, SGC Basın Merkezi’nde gerçekleştirildi. Üyelerin büyük bir bölümünün katıldığı genel kurulda Sezai Matur güven tazeledi. SGC yönetim kurulu ise şu isimlerden oluştu: Abdullah Özden, Duran Savaş, Günay Yazıcıoğlu, Hasan Coşkun, İ. Şener Sak, İnci Ökten, Murat Uygun, Uğur Kaya. Denetim Kurulu’na ise Salim Özyılmaz, Cengiz Olgaç, Şaban Mergül seçildi. Türkiye Gazeteciler Federasyonu delegeliklerine ise Duran Savaş, Hasan Coşkun, Murat Uygun ve Nejdet Başoğlu getirildi.

Sakarya’nın en eski gazetecilerinden olan ve sürekli sarı basın kartı sahibi olan Abdullan Çelik, genel kurulda kısa bir konuşma yaptı. Çelik, SGC’nin, bu şehrin en eski mesleki örgütü olduğunu vurgulayarak, “Sakarya\'da bulunan tüm mesleki örgütlerin çatısı SGC\'dir. Tüm meslektaşlarımızın bu köklü kuruluş çatısı altında toplanması gerekiyor. Yönetime ve cemiyet üyelerine teşekkür ediyorum.” dedi. Sezai Matur, cemiyet tüzüğünde yapılacak olan değişiklikler hakkında meslektaşlarına bilgi verdi. Üyelik şartlarıyla ilgili yapılan değişikliğe göre, gazetecilik niteliğindeki görevlerde en az bir yıl çalışmış olmak veya sarı basın kartı taşımanın üyelik için yeterli olması öngörüldü. Üyelik aidatları yıllık 2 liradan 12 liraya çıkartıldı.

Aydıntepe\'nin açıklamalarına cevap

Daha sonra söz alan Sezai Matur, 2007 yılında Necdet Güngörsün’ün ardından dernek yönetimine talip olurken, verdikleri sözlerin büyük bölümünü tuttuklarını söyledi. Matur, tüm Sakarya basınını kucaklamak istemelerine rağmen bunun tam olarak sağlanamamasından duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Matur, yeni kurulan Sakarya Gazeteciler Birliği\'nin hayırlı olmasını diledi. Sakarya Gazeteciler Birliği Başkanı Zeki Aldıntepe’nin birlik genel kurulunda yaptığı, “Biz Sezai Matur\'a \'her gazeteden temsilci al dedik. Kabul etmedi. Biz de ayrıldık. Sadece kendi gazetesi kaldı orada.” şeklindeki açıklamalarına cevap veren Matur, şunları kaydetti:

“Evet biz 2008 yılında kendisiyle bir araya geldik. Bana bazı gazete patronları adına mesaj iletti. Benim başkan kalmamı, ancak yönetim kurulunu gazete patronlarının belirlemesi gerektiğini belirtti. Ayrıca, SGC’nin billboard ihalelerini alarak gazetelere paylaştırmalarını istediler. Ben de bunun mümkün olmayacağını, her kuruluştan temsilci almaya çalıştığını, ancak patronların dayatacağı isimlerle çalışmayacağımı söyledim. \'Ben tasmalı başkan olmam\' dedim. İhale takipçiliği de benim işim değil. \'Ben gazeteciyim. Bundan sonra da kendime ihale takipçisi dedirtmem\' dedim. Bu görüşme sonrası genel kurul yaptık. Zeki Aydıntepe ve bazı gazetelerdeki arkadaşlar SGC’den ayrıldılar. Aradan 7 yıl geçti. Şimdi yeni bir dernek kurdular. Bizim tek çabamız gazetecilik mesleğinin Sakarya’da yüceltilmesiyle ilgili. Biz buraları kullanıp bir şeyler elde etmeye çalışmıyoruz."