Serdivan'da 2 Kattan Fazlasına İzin Yok

Serdivan Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Türkiye'de imar planını korumanın savaş yapmaktan zor olduğunu söyledi. Toçoğlu, depremden sonra şehir merkezinde 2 kat yapılaşmaya izin verildiğini belirterek, kendisinin görevde olduğu sürece bu konuda kesinlikle taviz vermeyeceğini söyledi.

Toçoğlu, Tunatan Tesisleri'nde düzenlediği basın toplantısında, 1999 yılında göreve başladığında, deprem sonrası meydana gelen üzücü tablodaki olumsuzlukları 2 yıl gibi çok kısa bir sürede düzelttiklerini kaydetti. İşe önce mali düzenlemeler ile başladıklarını ifade eden Toçoğlu, ''Belediyeyi devraldığımızda 12 milyon YTL borcu vardı. 2004 yılında bir borç yapılandırılmasına gidildi. Aldığımız ekonomik tedbirler ile belediyenin borçlarını ödedik. Gereksiz yatırımlardan kaçındık. Sakarya Defterdarlığı tarafından, belediyenin borcu olmadığı için plaket verildi'' diye konuştu.

9 yıllık hizmet sürecinde projelerine istikrarlı bir şekilde devam edip, başarılı sonuçlar aldıklarını ifade eden Toçoğlu, başladıkları yeni projeleri devam ettireceklerini ve Serdivan'a kaliteli hizmet sunabilmek için yeni dönemde de belediye başkanlığına olduğunu vurguladı. Kentsel Otomasyon Projesi ile Serdivan'ı Sakarya'nın ve bölgenin öncü ve örnek bir belediyesi haline getirmeyi amaçladıklarını ifade eden Toçoğlu, şu bilgileri verdi: ''Bu sistem sayesinde bilgiyi en verimli şekilde kullanarak, böylece daha nitelikli ve daha hızlı bir şekilde hizmet sunacağız. Faaliyetlerimizin tamamında, bilişim teknolojilerinin en üst düzeyde kullanıldığı, insan odaklı bir yapıyı kurmayı amaçladık. Buradan hareketle, kentin ve kentlinin envanterinin oluşturulması çalışmasını projenin temeline oturtarak, hedefimizi gerçekleştirmek için en önemli adımı attık. Söz verdiğimiz projeleri yerine getirmenin gururunu yaşıyoruz.''

2 KATTAN FAZLA YAPI İZNİ YOK

Başkan Toçoğlu, imar planlarının sık sık değişmesine karşı olduğunu belirterek, belediye sınırları içerisinde 2 kattan fazla yapılaşmaya asla izin vermeyeceğini vurguladı. 'İmar planını korumak savaştan daha zor' ifadelerini kullanan Toçoğlu, "İmar planı yapmak kolay, ama uygulamak çok zordur. Türkiye'deki çarpık yapılaşma imar planlarının sürekli değiştirilmesinden kaynaklanıyor. Gelişmiş ülkeler 200-300 yıllık imar planlarını uyguluyor. Bizdeki imar planları birkaç yılda sürekli değişikliğe uğruyor. Çarpık yapılaşmada kaçınılmaz oluyor. Bu sebeple ben kesinlikle belediye sınırları içerisinde 2 kattan fazla yapılaşmaya izin vermeyeceğim. Bütün baskılara arğmen imar planlarında kesinlikle değişikliğe gitmiyoruz. Serdivan bu sebeple güzel bir gelişim kaydediyor." şeklinde konuştu.

16 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]