Sera ve Fındık Üreticilerine Destek

Sakarya'da fındık kurdu ile mücadelede sıvı ilaç kullanımını desteklemek ve kış koşulları nedeniyle faaliyetlerine devam edemez hale gelen seraları üretime kazandırmak için İl Özel İdaresi'nce üreticilere destek verileceği bildirildi.

İl Özel İdaresi'nden yapılan yazılı açıklamada, İl Encümeni'nce fındık kurduyla mücadelede kullanılan ancak çevreye ve arıcılığa önemli zarar verdiği bilinen toz ilaçlar yerine sıvı ilaçların kullanılmasını teşvik etmek amacıyla ve kış koşulları nedeniyle faaliyetlerine devam edemez hale gelen seraları üretime kazandırmak için üreticilere destek vermek amacıyla bazı kararlar alındığı belirtildi.

Fındık kurduyla mücadelede toz ilaçlar yerine sıvı ilaçların kullanılmasını teşvik etmek amacıyla hazırlanan ve 8 ilçede 502 dönüm fındık alanının 2 kez ilaçlanmasının hedeflendiği projede ihtiyaç duyulan sıvı ilacın İl Özel İdaresi bütçesinden sağlanacağı kaydedildi.

Ağır kış şartlarından dolayı zarar gören merkez ve ilçelerde 83 çiftçiye ait 207 adet seranın yeniden faaliyete geçebilmesi için gereken örtü malzemesi bedelinin yüzde 75'inin İl Özel İdaresi bütçesinden karşılanacağı ifade edildi.

16 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]