Seni Unutmayacağız Barış Abi

Türkiye'nin müzik tarihinin kilometre taşlarından biri olan Barış Manço, el attığı her işte başarılı olmayı bildi. Televizyonuculuk da bunlardan birisiydi. 1988 yılının Ekim ayında TRT'de başlayan "7'den 77'ye" programı O'nun başyapıtlarındandı. Barış ve Ekibi bu program için 10 yıl içinde Ekvator'dan kutuplara , 5 kıtada 100'den fazla yöreye, ülkeye giderek kırılması güç bir rekora daha imza atmış oldu. Bir nesil O'nun çocuklar için yaptığı "Adam Olacak Çocuk" programını seyrederek büyüdü.

200'ün üzerinde şarkısı, bunların kazandırdığı bir o kadar ödül O'nun nasıl bir müzisyen olduğunu anlatmaya yetiyor. Öyle ki bazı şarkıları Rumca, İbranice, Bulgarca, Arapça, Farsça, Japonca, Flemenkçe, Fransızca ve İngilizce dillerinde söylendi.

Son olarak büyük bir projeye daha imza atacaktı. Çok kapsamlı bir tarih belgeseli hazırlayacaktı. Fakat buna ömrü yetmedi. 1 Şubat 1999 günü aramızdan ayrıldı.

Adam olacak çocukların artık kendi ayakları üzerinde durabiliyorlar. 'Arkadaşım Eşşek' şarkınla büyüyen bir nesil şimdilerde 'Ölüm Allahın Emri Ayrılık olmasaydı' şarkını söylüyor.
Barış Manço
7'den 77'ye Dolu Dizgin Barış ve Sevgi Derneği'nden yapılan açıklamada 3 Şubat 2008'deki anma organizasyonunun aşağıdaki programla yapılacağı belirtilmiştir:

09:30
Toplanılarak 10:30'da KASDAV Moda Gönüllüleri'nin önünden araçlara binilecek, 11:00'da Kanlıca Mihrimah Sultan Kabristanı'na hareket edilecek.

12:00
Kanlıca Mihrimah Sultan Mezarlığı'nda dua edilecek.

13:00 - 15:00 arası
Moda Caddesi Moda Kup önünde Moda Esnafı ve halkı ile Barkovizyon'dan klipleri izlenecek, şarkıları dinlenecek. Barış Manço'yu aramızdan bedenen ayrılışının 9.yılında anılacak.

19:00
KASDAV Moda Gönüllüleri Semt Evi'nde Barkovizyon'dan Barış Manço'nun ilk ve tek filmi Baba Bizi Eversene izlenecek.

SENİ UNUTMAYACAĞIZ BARIŞ ABİ

Tam 9 yıl geçti.
Ama yüreğimizdeki sızı hiç dinmedi.
Barış Abi'miz, herşeyimiz bir gecede göçüp gitti.
Ama o aslında gitmedi, hep kalbimizde yaşadı.
Şarkılarıyla,
Sohbetleriyle,
Televizyon programlarıyla,
Filmiyle,
Fotoğraflarıyla,
Ve bize öğrettiği sayısız güzellikle...

9 Yıl geçmiş olabilir ama,
Değil 9, 99 yıl da geçse;
Seni unutmadık, unutmayacağız Barış Abi...


16 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
c6e3e067d732ce49daf7d7e1ea70c51e@