Şehir merkezinde tehlikeli gerginlik!

Sakarya’da şehitlere saygı yürüyüşü sonrası HDP binasına yürüyen grup ile polis ekipleri arasında arbede çıktı. Polislerin öfkeli vatandaşları sakinleştirmesi sonrasında grup olaysız dağıldı.

Hakkari’nin Yüksekova ilçesi Dağlıca bölgesinde PKK terör örgütünün yola döşediği bombayı patlaması sonucu çok sayıda asker şehit olurken, çok sayıda asker de yaralanmıştı. Şehit haberlerinin ardından tüm Türkiye'de olduğu gibi Sakarya’da da saygı yürüyüşü düzenlendi. Atatürk Stadyumu önünde toplanan yaklaşık bin kişi, Çark Caddesi istikametine yürüyüşü yaptı. Bölücü terör örgütü PKK aleyhine sloganlar atarak yürüyen grup, Kent Meydanı’nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından şehitler için yapılan dua sonrasında olaysız şekilde dağıldı. Bu sırada yürüyüşe katılan bir grup, Kavaklar Caddesi üzerindeki Halkların Demokrasi Partisi (HDP) binasına yürümek istedi. Grubun yaptığı yürüyüşü engellemek isteyen polis ekipleri ile grup arasında kısa süreli tartışma çıktı. Tartışma anında grup içinden bir şahıs, yerde bulduğu bir taşı alarak HDP binasının camına attı. Taş atan şahsı gözaltına almak isteyen polis ekipleri, grubun sert tepkisiyle karşılaştı. HDP binası önünde polis ekipleri ile grup arasında çıkan kısa süreli arbede sonrasında Çevik Kuvvet ekipleri geniş güvenlik önlemleri aldı. Öfkeli grubu sakinleştiren polis ekipleri, grubun dağılmaları yönünde sürekli uyarılarda bulundu. Sakinleşen grup olaysız şekilde HDP binası önünden ayrıldı.
Dağlıca'da PKK'lı teröristlerin saldırısı sonucu 16 askerin şehit olması, Sakarya'da 2 bin kişinin katıldığı bayraklı yürüyüşü ile protesto edildi. Kalabalıktan ayrılan bir grup, HDP İl binasının bulunduğu işhanına girerek 3'ncü katta bulunan HDP tabelalarını indirip caddeye attı. HDP’ye büyük Türk Bayrağı asılırken, caddeye atılan tabelalar ise yakıldı.

Adapazarı’nda dün akşam sosyal medya üzerinden örgütlenen yaklaşık 2 bin kişi, teröre tepki için Sakarya Atatürk Stadı önünde toplandı. Kalabalık ellerinde Türk bayraklarıyla 'Ya Allah bismillh Allahu Ekber' sloganlarıyla Çark Caddesi boyunca yürüdü. Yürüyüş sırasında çevrede bulunan vatandaşlar da gruba destek verdi. Bayraklar sallayarak şehir merkezindeki Kent Meydanı'na gelen kalabalık burada bir süre bekledi. Sloganlar atarak Hakkari'deki hain saldırıda 16 askerin şehit olması nedeniyle teröre lanet yağdıran kalabalıktan bazıları daha sonra Adapazarı şehir merkezi Kavaklar Caddesinde bulunan HDP İl Binası'na yürüdü.

Sakarya Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı çevik kuvvet ekipleri grubun bir bölümüne engel oldu. Yaklaşık 200 kişi ise HDP İl Binası önünde yürüyüş sonrası toplanırken, gruptan bazı kişiler 4 katlı binanın 3'üncü katında bulunan HDP Binası'nın balkonuna yan daireden girerek parti tabelasını söktü. Yerine dev bir Türk Bayrağı asan göstericiler, beraberlerinde indirdikleri tabelayı ise cadde ortasında kolonya ile yaktı. Grup, polis uyarılarının ardından dağıldı.

HDP il binasındaki parti binasını indirip cadde yakan ve bu görüntüleri cep telefonlarına kaydeden protestocular, daha sonra sosyal medya takipçileriyle paylaştı.
8 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]