Seçmenlere "askı listelerini mutlaka kontrol edin" uyarısı

Türkiye Muhtarlar Federasyonu Genel Başkanı Ramazan Özünal, 1 Kasım'da yapılacak 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için muhtarlık bölgesi askı listelerinin 2 Eylül'de askıya çıkarılacağını belirterek, "Değerli halkımızın 'Geçen seçimde baktık, adımız vardı, şimdi niye yok' dememesi için askı listelerini kontrol etmesi gerek" dedi. 

Özünal, 7 Haziran'da yapılan milletvekili genel seçimlerinde 14 milyona yakın insanın sandığa gitmediğini söyledi. 

Demokratik hakkın mutlaka kullanılması gerektiğini vurgulayan Özünal, "Sandığa gidip vatandaşlık görevlerini yerine getirmeleri lazım. Ülkemizde 59 milyon oy kullanacak vatandaşımız var. Seçim bittikten sonra 'ah, vah' demenin hiçbir anlamı yok. 59 milyon vatandaşımız firesiz gidip demokratik haklarını kullandığı vakit, ülkemizde her şeyin daha güzel olacağı inancındayım" diye konuştu. 

Özünal, 1 Kasım'da yapılacak 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için hazırlanan seçim takviminin, Resmi Gazete'de yayımlandığını anımsatarak, muhtarlık bölgesi askı listelerinin 2 Eylül'de askıya çıkarılacağını bildirdi. 

Vatandaşların 10 Eylül'e kadar muhtarlıklara gidip isimlerini kontrol etmeleri gerektiğini ifade eden Ramazan Özünal, bulamayanların ilgili nüfus müdürlüklerine itiraz etmelerini istedi. 

"Vatandaşlık görevini herkes yerine getirsin"

Özünal, "Birileri çomak sokarak, ayrıştırıp bölüştürerek bu ülkemize yazık ediyorlar. Demokratik hakkımızı kullanmamak, konuya duyarsız kalmaktır. Ufku açık yüce Türk milletinin bu sandığa önem vermesini gönülden arzu ediyorum. Vatandaşlık görevini herkes yerine getirsin" şeklinde konuştu. 

"10 Eylül'e kadar orada kalacak"

Her seçimin ayrı koşullarda yapıldığını, o nedenle bazı noksanlıklar yaşanabileceğine işaret eden Ramazan Özünal, şunları kaydetti:

"Yasa, 'Askı listeleri 2 Eylül'de askıya çıkacak, 10 Eylül'e kadar orada kalacak, vatandaşımız gidip kontrol edecek' demiş. 'Geçmişte adım vardı, şimdi yok' şeklinde bahane olmaz. Muhtarlarımız hafta sonu dahil listelerin başında olacaklardır. O bakımdan değerli halkımızın 'Geçen seçimde baktık, adımız vardı, şimdi niye yok' dememesi için askı listelerini kontrol etmesi gerek."

8 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]