SAÜ'lü öğrencilerden takdir edilecek proje

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Sosyal Hizmet Bölümü öğrencileri \'Köyden İlme Kitaptan Bir Köprü\' projesi kapsamında Hendek ilçesine bağlı Soğuksu köyünde halk kütüphanesi oluşturdu.

Kütüphanenin açılışına Hendek Kaymakamı Mustafa Ayhan, Hendek İlçe Milli Eğitim Müdürü Sabri Doğan, SAÜ Sosyal Hizmet Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zafer Danış, öğrenciler ve köylüler katıldı. Açılışta konuşan Kaymakam Ayhan, öğrencilerin böyle bir çalışma gerçekleştirmesinin keyif verici olduğunu söyledi. Ayhan, "Biz sorunların çözümünü şehirlerde ararız ancak köyden başlamış olması ayrı bir yöntem. Bu da bizim için çok kıymetlidir. Öğrencilerin kütüphanenin açılışında gösterdiği çabayı çalışma hayatlarında da göstereceğine ve bunun onlar için iyi bir tecrübe olduğuna inanıyorum." diye konuştu.

Doç. Dr. Danış ise sosyal hizmetin köyden başlayan bir uygulama olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: "Çünkü tarım toplumunun feodal yapıyla birlikte dağılmasıyla sosyal hizmet mesleği ortaya çıkmıştır. Gelişmiş ülkelerde yüzyılı aşkın bir tarihçesi olan sosyal hizmetin en önemli amaçlarından biri kır ve kent arasındaki makası kapatmaktır. Toplum kalkınmasında öncelikli hedef köy halkıyla birlikte o köyün ihtiyaçları için neler yapılabilir ve köy nasıl geliştirilebilir olmalıdır. Toplum kalkınmasına yönelik köyün kendi imece usulünün desteğini alarak o köyü geliştirme çalışmaları önemlidir. Bugün burada ilk defa böyle bir çalışmaya imza attık. Köyümüzde eğitim açısından verilen bu desteği çok önemli buluyorum. Halkımızın buna vermiş olduğu katkı da çok önemli. Bu anlamda köyümüze bu değerli kütüphaneyi katmanın mutluluğu, heyecanı ve sevinci içerisindeyiz. Okuyan bir Türkiye için çocuğundan yaşlısına, kadın erkek ayrımı olmaksızın köyde açılan bu kütüphaneden herkesin yararlanmasını temenni ediyorum."
11 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]