SAÜ'de, bayan tuvaletlerine "Ped Kutusu" konuldu

Yaklaşık olarak 40 üniversitede uygulanmakta olan bayan tuvaletlerine ped kutusu çalışması Sakarya Üniversitesi Üniversiteli Kadın Kolektifleri tarafından da hayata geçirildi.

Yavaş yavaş tüm bölüm tuvaletlerine konulması planlanan "Ped Kutuları" şuan da Eğitim Fakültesi ve Fen-Edebiyat Fakültesi içerisinde yer alan bayanlar tuvaletlerine konulmuş durumda.
 
Kadın Kolektifleri tarafından yapılan açıklama şu şekilde;

"Türkiye\'nin yaklaşık 40 üniversitesinde kadın arkadaşlarımızın özveriyle yürüttüğü kampanyalardan sadece biri. Biz yani Sakarya Üniversitesi Üniversiteli Kadın Kolektifi üyeleri uzun zamandan beri Sakarya Üniversitesindeki kadın çalışmalarının azlığından (yokluğundan) ve Sakarya gibi bir şehirde olmayan kadın dayanışmasından rahatsızdık. O yüzden yola kutularımızın da üzerine yazdığımız gibi “Ped dayanışmamız kadın dayanışmamızın ilk adımı olsun” diyerek çıktık.

Kutularımızı şimdilik Eğitim Fakültesi ve Fen- Edebiyat fakültesinde kadın arkadaşlarımızın hizmetine sunduk. Hedefimiz ilgili arkadaşlarımızın da yardımıyla daha fazla fakülteye yayılarak kadın dayanışmamızı en temelden örmek. Bunu da tabi ki o fakültelerin ilgi gösterip bize ulaşan arkadaşlarla büyütmek bizi daha mutlu eder.

Amacımız taciz ve tecavüzün artmaya başladığı son dönemlerde, üniversiteli kadınlar arasında kadın dayanışmasını büyütmek, okullarımızda ve şehirlerimizde kadın haklarını gözeten uygulamaların gelişmesini sağlamak.

Üniversitemizde halen olmayan ya da varlığından dahi haberdar olmadığımız TACİZ YÖNETMELİĞİ\'nin oluşturulması ve uygulanmasını sağlamak. Üniversitemizin bu sene güvenlik nedeniyle izin dahi vermediği 8 Mart Gününü kadınların bayramı haline getirip, zaten bize ait olan kamusal alanımızda yani üniversite yerleşkemizde kutlayabilmektir.

Ped dayanışma kutularımız eskidikçe, beğenilip götürüldükçe (biz öyle ümit ediyoruz) yerlerine yenileri konacaktır. Bu sayede kız kardeşlerimizle daha fazla dayanışma içine girmek niyetindeyiz.

Çünkü BU HAYAT BİZİM…
7 yıl önce
title
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]