SAÜ güvenliğine “şiddet” suçlaması

adapazarı şiddet
8 yıl önce
Sakarya Üniversitesi öğrencileri Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yeniden rektörlüğe atanan Muzaffer Elmas’a daha ilk günden şikâyet tweetleri yağdırdı. Öğrenciler tarafından atılan tweetler SAÜ’de güvenliğin neden bu kadar arttırıldığı ve Güvenlik Görevlilerinin öğrencilere şiddet uygulayıp uygulamadığı sorularını da akla getirdi.

Sabahın ilk saatlerinden itibaren Üniversite kapısına gelen öğrenciler, girişteki kimlik kontrolünün ardından içeriye kadar yürümek zorunda kalınca, hem kuyruklara neden olan güvenlik kontrolleri,  hem de öğrencilerin yürümek zorunda bırakılması SAÜ’de isyana neden oldu.

“Güvenlikten bizi kim koruyacak?”
Bir öğrencinin Rektör Elmas’a attığı tweet dikkati çekerken, o tweet “SAÜ güvenlik güçleri öğrencilere şiddet mi uyguluyor?” sorusunu gündeme getirdi. Sözkonusu, öğrenci tweetinde, “Nasıl bir akıl gerektiriyor, inmeyene şiddet uygulamak da cabası… Bravo, süper ötesi. Güvenlikten bizi kim koruyacak?” diye yazdı.

“Bu kadar sıkı önlemin sebebi ne?”
SAÜ’deki güvenlik kontrolü ve öğrencilerin içeriye kadar yürümek zorunda bırakılmalarına ilişkin Rektör Elmas’a tweetler atan öğrenciler, “ Bu kadar sıkı güvenlik önleminin sebebi ne?” diye sordular.

İşte Rektör Elmas’a, daha atandığı ilk günden gönderilen o şikayet tweetlerinden örnekler:
“Bana üniversite girişten inip binama kadar yürümem gerekliliğinin tek mantıki açıklamasını yapar mısınız, kimi kime şikayet etmeli?”
“Nasıl bir akıl gerektiriyor? İnmeyene şiddet uygulamak da cabası. Bravo, süper ötesi. Güvenlikten bizi kim koruyacak?”
“Üniversite girişten indirilip, tek tek kimliklerinize bakılsın, sonra da hadi burdan yürüyerek binanıza gidersiniz demek…”
“Bu kadar sıkı güvenlik önleminin sebebi nedir?”
“Hocam kimlik kontrolü yapılıyor, iyi de bari yürütmeyin girişten itibaren…”
“Nasıl ki bir baba evlatlarını girişte indirip yürütür? Aklım almıyor hocam.”
“Hocam bu güvenlik durumu nedir acaba? Kapıdan aramalar nedeni ile dolmuşlar boş geçiriliyor, yürüyoruz, sebep nedir?”
Rektör şiddet suçlaması için ne diyecek?

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yeniden Sakarya Üniversitesi Rektörlüğü’ne atanan Muzaffer Elmas’ın kendisine atılan bu şikâyet tweetlerine ne yanıt vereceği, güvenlik görevlilerine yönelik “şiddet” iddiaları için  ne diyeceği merak ediliyor.