SAÜ Bu Kez Ser Verip Sır Vermedi

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Rektörlüğü, bölümlerin işlerine doğrudan müdahale etmelerinin söz konusu olmadığını belirterek, sorunların dekanlığa bildirildiğini açıkladı.

Rektörlük, geçen hafta Sosyal Hizmet Bölümü'nde iki öğretim üyesi arasında yaşanan yumruklu kavga, bir öğretim üyesine evinde silahlı saldırıda bulunulmasına yol açan olaylarla ilgili disiplin ve adli soruşturmanın sürdüğünü, konunun SAÜ Etik Kurulu'nda da ele alındığını bildirdi.

Üç yıl önce sosyal Hizmet Bölümü'nün kurucu üyeliğini yapan Prof. Dr. Ali Rıza Abay ve Prof. Dr. Ali Seyyar'ın bölüm başkanlığına atanması yerine bir yardımcı doçentin bölüm başkanı olarak atanmasının yasal olduğunun altı çizilen açıklamada, bölümde, başkan Yrd. Doç. Dr. Neşide Yıldırım ve eşi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Kazım Yıldırım ile çalışmasının ve 3 yıl boyunca genelde bütün derslere karı -kocanın girmesinin bir sakıncası olmadığı vurgulandı, bölüme öğretim üyesi bulamamaktan şikâyet edildi.

Açıklamada, 3 yıl önce bölümle ilgili sıkıntıları dile getiren Prof. Dr. Engin Yıldırım'ın raporunun ise rektörlükçe değerlendirildiği ve senatoda tartışıldığı ifade edilerek, "Konu gündemimizde bulunmaktadır. Üniversitemizin yeniden yapılanma süreci içerisinde konu ele alınmaktadır. Prof. Dr. Ali Seyyar'ın Şubat 2009 tarihinde bölümdeki sıkıntılarla ilgili Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muzaffer Elmas'a gönderdiği yazı prosedür gereği Fen Edebiyat Fakültesi Dekanlığı'na gönderilmiştir." denildi.

Rektörlüğe gelen şikâyetlerin genel sekreter Zafer Demir tarafından engellendiği yönündeki iddiaların doğru olmadığı kaydedilen açıklamada şu görüşlere yer verildi: "Zafer Demir, üniversitemizin idari işlerinden sorumludur. Genel sekreterin görev ve sorumlulukları içerisinde akademik korular yer almamaktadır. Dolayısıyla engellenmesi diye bir durum söz konusu değildir. Bölümle ilgili şikâyetler bölüm başkanlığı, dekanlık ve rektörlük silsilesine göre yapılmaktadır. "

SIKINTININ GİDERİLMEMESİ REKTÖRLÜĞÜN AÇIKLAMASINDA GİZLİ

Bu arada Sosyal Hizmet Bölümü'nde öğrenci ve öğretim üyesi ve öğretim üyelerinin kendi aralarında yaşadığı sıkıntının giderilmemesinin rektörlüğün açıklamasında gizli olduğu belirtildi.

Bölümdeki sıkıntıları yakından bilen bir öğretim üyesi "Rektörlük açıklamasında bölümle ilgili şikâyetlerin bölüm başkanlığı, dekanlık ve rektörlük silsilesine göre yapıldığı belirtilmektedir. Sosyal Hizmet Bölümü'nde Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Neşide Yıldırım ve eşi Yrd. Doç. Dr. Kazım Yıldırım ise aynı bölümde öğretim üyesi. Kazım Yıldırım ile ilgili öğrencilerden ve öğretim üyelerinden gelen şikâyetler bölüm başkanı eşi tarafından dekanlığa veya rektörlüğe sağlıklı ve tarafsız bir şekilde bildirilmesi beklenemez. Nihayetinde bunlar karı koca. Son olayda da bunu gördük." diye konuştu.

13 yıl önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]
Yorum ekle