SATSO'dan ticaret mahkemesi talebi

E-ticaret siteleri
e-ticaret
6 yıl önce
Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, üyelerini yakından ilgilendiren bir ticaret mahkemesinin olmadığını belirterek, üyelerin bunun eksikliğini yaşadıklarını söyledi.

Sakarya Baro Başkanı Zafer Kazan ve Yönetim Kurulu üyeleri, SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul'u ziyaret etti. Görüşmede Kösemusul, yapılan, yapılması planlanan OSB’ler, otomotiv üretim üssü çalışmaları, Karasu limanı ve düzenli şehirleşme düzenli sanayileşme üzerine çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Sakarya’da tüm kurumların iletişim ve işbirliğinde ortak vizyon çerçevesinde çalıştığını vurgulayan Kösemusul; "İş dünyası şartlar ne olursa olsun üretmeye, ülkenin geleceği için hizmetlerine devam ediyor. Bizler de hizmet paydaşlarımızla ticaret ve sanayiyi ilgilendiren meselelerde köprü olmaya gayret ediyoruz. Mücadelemiz her zaman devam edecek, biz bu şehrin çocuklarıyız" dedi.

Başkan Mahmut Kösemusul ayrıca ilde üyelerini yakından ilgilendiren bir ticaret mahkemesinin olmadığını belirterek, üyelerin bunun eksikliğini yaşadıklarını dile getirdi. Kösemusul, tüketici mahkemelerinin de günümüz koşullarında ilimizde olması gereken bir uzman mahkeme olduğunu vurguladı.

Sakarya Baro Başkanı Zafer Kazan ise baro olarak ilgili konuda çalışmalar yürüttüklerini kaydederek, “İlimizde ticaret mahkemesi kurumların elbirliği ile oluşmalıdır. Ticaret davaları, “konusunda uzmanlık” gerektiren bir alandır. İş mahkemeleri de aynı anlamda uzmanlık isteyen mahkemelerdir. İlimizde iş mahkemesi var ancak fiziki yetersizlikten dolayı sağlıklı işlemiyor. Aynı fiziki koşulların yetersizliği nedeniyle ilimizde ticaret ve tüketici mahkemeleri de bulunmamaktadır" diye konuştu.

Adliyenin taşınması aciliyet arz ediyor

Sakarya Adliyesi’nin fiziki koşullar açısından hizmet alanlara hizmet edecek nitelikte bir alana taşınmasının aciliyet arz ettiğine dikkat çeken Zafer Kazan, şunları söyledi; "Mahkemeler sadece hakim, savcı ve avukatların alanları değildir. Herkesin her kesimin hizmet aldığı ve bu hizmeti sağlıklı bir şekilde alma hakkı olduğu yerlerdir. İnanıyoruz ki adliyenin mevcut bulunduğu yerden daha uygun bir alanda kurulması ticaret ve tüketici mahkemelerinin hizmet verebilmesine de olanak sağlayacaktır. İhtiyaçları karşılayacak bir alanda adliyenin hizmet vermesi tüm Sakaryalıları ilgilendiren bir konudur. Sivil toplum örgütleri bu ilin asıl sahipleridir. SATSO’nun konu ile ilgili çalışmalarda bize destek olacağına inanıyoruz."