SATSO Doku Kültürü Laboratuvarı'nın Tanıtım Günü Etkinliği

Kurumsal tanıtım filmi
adapazarı tanıtım
20 gün önce
SATSO tarafından Hendek 2. OSB içerisinde hayata geçirilen Sakarya Tarımsal Ürünler Üretim Mükemmeliyet Merkezi diğer adıyla Sakarya Doku Kültürü Laboratuvarı’nın tanıtım günü organizasyonu gerçekleştirildi.
SATSO Meclis Başkanı Talip Kuriş ve Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ ev sahipliğindeki organizasyona SUBÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Taki Demir, satso Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri ile Oda bünyesinde tarım sektörünü temsil edip faaliyet gösteren firma temsilcisi üyeler iştirak ettiler. Kapsamlı şekilde hazırlanan programda katılımcılar doku kültürü çoğaltma tekniğiyle üretilen ürünlerin üretimin başında sonuna her aşamasını yerinde görme imkanı buldular.
Hayal Gerçekleşti
SUBÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Taki Demir, doku kültürü ile üretim tekniği hakkında ayrıntılı bilgiler paylaştığı konuşmasında şunları dile getirdi: “2016 yılında başlayan bir hayal bugünkü halini aldı. Projenin hedeflerinden birisi de Sakarya’ya ziraat fakültesini kurdurmasına vesile olmaktı ve daha proje bitmeden fakülte kuruldu. Bu fakülte AR-GE çalışmalarıyla laboratuvara ciddi destek vermeye başladı. Özellikle gelişen dünyada şehirleşmeyle birlikte süs bitkisine olan talep arttı. İşte bu talep sektörü de hareketlendirdi.
Doku Kültürü En Verimli Topraktan Daha Verimli
Sakarya ekolojik anlamda çok önemli bir coğrafyadır. Topraksız üretime bile olanak sağlayan ekolojiye sahiptir. Ancak, açık arazide bile sınırlı sayıda üretilebilen bitkiler bu laboratuvarın 25 metrekare alanında 60 bin kadar çoğaltabilmektedir. Bu önemli tesiste yıllık 30 milyon bitkiyi çoğaltma imkanımız var. Bu potansiyel ülkemizin geleceği için de çok çok önemlidir. Oluşturduğunuz verimli bir meyve fidanı 30 yıl verimli meyve verir ve ülkenin gelecek 30 yılı garanti olur, verimsiz bir fidan ise 30 yılı heba eder. Doku kültürü tekniğiyle bir bitki ile başladığınız üretim 1 yıl sonunda 2 milyon bitkiye ulaşmış şekilde çalışabilir. Şehrimize böyle bir laboratuvar kazandırma fikrini bana ilk söyleyen satso Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ olmak üzere tüm Oda Camiasına ve işin mutfağında çalışan herkese teşekkür ediyorum.” diye konuştu.