Sapanca'dan Takviye Yapılan Yuvacık'ta Endişelendiren Görüntü

Kocaeli’nin su ihtiyacının büyük bir kısmını karşılayan ve Sapanca Gölü'nden su takviyesine başlanan Yuvacık Barajı’nda, su seviyesi mevsim nomallerinde beklenen yağışların henüz gelmemesi sonucu oluşan kuraklık nedeniyle yüzde 15'lere kadar düştü.
Kocaeli'nin su ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılayan Yuvacık Barajı, mevsim şartları ve bir süredir devam eden kuraklık nedeniyle alarm veriyor. Tam doluluk kapasitesi 51 milyon 13 bin metreküp olan Yuvacık Barajı'ndaki doluluk oranı, 11 Aralık 2022 itibarıyla yüzde 15 seviyelerine kadar geriledi.
Bir süredir havaların kurak gitmesi ve hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle su seviyesinde ciddi bir azalma meydana geldi. Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi'nin (İSU) resmi internet sitesindeki verilere göre Yuvacık Barajı'nda 7 milyon 800 bin metreküp su bulunuyor. Yuvacık Barajı'nda yaşanan düşüş sonrası geçtiğimiz haftalarda Sapanca Gölün'nden su çekilmesine başlanmıştı.
ÇEŞMEDEN SU İÇMEYELİM
Yuvacık Barajı'nda ki bu düşüşe gözleri ile şahit olan vatandaşlar ise fotoğraflarını çekerek sosyal medya hesaplarında endişeleri ile paylaşıyor. Kocaelili vatandaşlardan Kemil Çenge'de, sosyal medya hesabından Yuvacık Barajının son halini görüntüleyerek "Yuvacık Barajının son hali, hiç bir zaman bu kadar azaldığını görmemiştim. Muhtemelen içtiğimiz sulara sapanca göülünden takviye yapılıyordur. Mümkünse çeşmeden bu ara su içmeyelim" ifadeleri ile paylaştı.
GELECEĞİMİZE SAHİP ÇIKALIM
Vatandaşlar her ne kadar bu şekilde paylaşımda bulunsada suyun çeşmeden içilmesine bağlı olarak herhangi bir olay şu güne kadar yaşanmadı. Yetkililer, su ile ilgili herhangi endişe verici açıklamada bulunmazken, sadece suyun tasarruflu kullanılması konusında zaman zaman uyarılarda bulunuyor. Son olarak İSU Genel Müdürlüğü sosyal medya üzerinde geçtiğimiz günlerde yayınlamış olduğu video "Kaynaklarımızı tasarruflu kullanalım.Geleceğimize sahip çıkalım" uyarısında bulundu.
1 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
e2e67c9b32d7a444137c7dc73eb26796@