Sapanca'dan su alan TÜPRAŞ'a inceleme başlatıldı

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, TÜPRAŞ’ın Sapanca Gölü’nden su kullanmasıyla ilgili inceleme başlattıklarını açıkladı.

Sakarya’da bir dizi temaslarda bulunmak için gelen Veysel Eroğlu, gazetecilerin Sakarya ve Kocaeli’nin içme suyu ihtiyacını karşılayan Sapanca Gölü ile ilgili sorularını cevaplandırdı. Bir basın mensubunun, işyerlerinin tonunu 5,71 liradan aldığı Sapanca suyunu TÜPRAŞ’ın 7 yıldır hiç para ödemeden kullanmasıyla ilgili sorusuna Bakan Eroğlu, konu ile ilgili inceleme talimatı verdiğini belirtti.

Yeni bir su kanunu hazırladıklarını, su yönetiminin tek elde toplanacağını dile getiren Eroğlu, “Bu konuda dağınıklık vardı. Başbakanımız talimat verdi. Artık su tahsisleri konusunda tek yetkili Orman ve Su İşleri Bakanlığı olacak. Bakanlığa bağlı olarak ta Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ve Su Yönetimi Genel Müdürlüğü yetkili olsun diye karar kılındı. Bu konuda düzenlemeler yapılıyor. Bu konuya el atacağız. Bu meseleye bakacağız. Hakikaten bir haksızlık varsa bunu ödeyecekler. Özelleştirme yapılırken su tahsisi yapılıp yapılmadığına bakılacak. Yapılmadıysa her su çeken parasını ödemesi lazım. Geriye dönük tahsilat konusunda da hukuki olarak bir incelensin. Ona göre gereği yapılır. Şimdi ezbere bir şey söylemek doğru değil.” şeklinde konuştu.

Başka bir soru üzerine de Eroğlu, kirlilikten kurtarmak için Sakarya Nehri kenarında bir takım iyileştirmeler yapıldığını, arıtma tesisleriyle suyun kalitesinin yükseltildiğini vurguladı. Eroğlu, “Daha da iyileşmesi lazım. Şu anda Türkiye’nin bütün atık sularının yüzde 76’sı arıtılıyor. İnşallah bunu yakın bir zamanda yüzde 95’e çıkaracağız. Bütün havzaları kurtarıyoruz. Sakarya havzası, Ergene havzası, Kızılırmak, Gediz Menderes havzaları... Bunların tamamına el attık. Raporlar istikametinde atık su kontrollerini yapıyoruz.” diye konuştu.

Bu Sene Su Sıkıntısı Olmayacak

Türkiye’de bir kuraklık tehlikesi olmadığını, ama her yıl bu tür haberlerin yapıldığının altını çizen Eroğlu, “Geçen sene Rusya kaynaklı bir haber geldi. ‘Dünya kavrulacak’ falan diye. Ben bunun üzerine bir beyanat verdim. Bunlar asparagas haberler, bunlar ezbere söylenen şeyler diye. Bu senede bizim tahminlerimize göre, haziran, temmuz, ağustos aylarında ortalama sıcaklıklardan 1 derece sıcaklar yüksek olabilir. Su sıkıntısı yok. Şu anda suyumuz var herhangi bir problem yok.” ifadelerini kullandı.
11 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]