Sapanca’da kurbanlık satışları nasıl?

Besicilik, Kurbanlık ve Adaklık Hayvan
Besicilik, Kurbanlık ve Adaklı…
Kurbanlık dana
pilates nasıl yapılır?
9 yıl önce
Sapanca ilçesinde besiciler satışların durgun gitmesinden şikayet ediyor. Sapanca\'da faaliyet gösteren besi çiftliğinin sahibi Yunus Kılıç, yaptığı açıklamada, yem fiyatlarının artmasın karşın kurbanlık fiyatlarında artış olmadığını söyledi.  

Fiyatlarda değişim olmamasına rağmen satışların yarı yarıya düştüğünü savunan Kılıç, “Bu yıl büyükbaş canlı kurbanlık fiyatlarında etin kilogramı 11-12 lira, küçükbaş kurbanlıklarda ise 20 lira civarlarında değişiyor. Fiyatlarda bir değişiklik olmadı ancak  satışlar geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 50 düşüş gösterdi. Yem fiyatlarında yükseliş devam ediyor. Geçen yıldan bu yana fiyatlarda çuval başına 15 lira civarında bir artış var fakat biz bu yükselişi kurbanlık fiyatlarına yansıtmadık. Geçen yıl bu dönemlerde 100 civarında kurbanlık satışı yapmıştık, şu an ise bu sayı 50 civarında” diye konuştu.

Satışlardaki düşüşün vatandaşların alım gücünün azalmasından kaynaklanabileceğini anlatan Kılıç, müşterilerin genellikle daha ucuz kurbanlık ya da taksit istediğini söyledi.

Öte yandan, ilçede geçen yıl bin 200, bu yıl ise 800 kurbanlığın satışa sunulduğu öğrenildi.