Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'
Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'

Sakarya'ya Outlet mi açılacak?

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, Grand Otel’de düzenlediği basın toplantısında yönetim kurulu üyelerini basınla tanıştırdı.

Bu yönetim ile önümüzdeki 4 yılda çok güzel hizmetler vereceklerinin altını çizen Kösemusul, “Türkiye, dünyanın yıldızı olmaya aday, Sakarya da Türkiye’nin yıldızı olmaya” dedi.

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Orhan Yılgenci, Günay Güneş, Yönetim Kurulu Üyeler; Emrullah Terzioğlu, Nadir Öztürk, Burhan Akçam, Ömer Arslan, Ertuğrul Öztürk, Fatma Aygün Kahya ve Murat Can tek tek toplantıya katılan basın mensuplarına kendilerini tanıtırken, Yönetim Kurulu Üyesi Yusun Tever ise il dışında bir programda olduğu için toplantıda yer alamadı.

SATSO olarak eğitime verdikleri öneme vurgu yaparak sözlerine başlayan SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, “Üniversite-Sanayi işbirliği çerçevesinde geçtiğimiz yıl 3+1, bu yılda 7+1 projeleri ile iş dünyamızın kapılarını üniversite öğrencilerimize açtık. Bu Türkiye’de ilk ve örnek bir projedir. Bunun yanında SATSO olarak Endüstri Meslek Lisesi, bağlı bulunduğumuz üst kurulumuz Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından da Sakaryamıza Kız Endüstri Meslek Lisesi kazandırıyoruz. Her iki okulun temelini de önümüzdeki günlerde hep birlikte atacağız” dedi.

SATSO olarak Uluslararası projelere imza atmaya da devam ettiklerinin altını çizen Başkan Kösemusul, sözlerine şöyle devam etti; “Son olarak Sanal Fuar Ve Ticaret Ağı Projesi ile üyelerimize elektronik ortamda ticaretlerini geliştirme fırsatı sunuyoruz. Avrupa Birliği tarafından da desteklenen bu proje ile Karadeniz Havzası ülkeleri arasında bir ticaret portalı kurulması, bu sayede e-ticaretin geliştirilmesi ve yeni ticaret bağları kurulması amaçlanmaktadır. Proje kapsamında kurulacak olan portalda işletmelerin oluşturacağı standlarda ürün sergilemelerine ve diğer işletmelerin standlarını gezmelerine, sipariş vermelerine, sipariş almalarına olanak sağlanacaktır.”

İhracatta ilk 11\'deyiz

Yönetim olarak önümüzdeki 4 yılda, Sakarya’ya sosyo-ekonomik alanda büyük katkı sağlayacak projelere imza atacaklarını da kaydeden Başkan Kösemusul, “Biz başarının anahtarının ortak akıl, ortak vizyonda olduğunu düşünerek hareket ediyoruz. Bu bağlamda sizlerin de katkıları ile Sakaryamıza katkı sağlayacak çok güzel projeleri birlikte hayata geçireceğiz. Sizler de bizim proje ortağımızsınız” şeklinde konuştu.

Çevreye olan hassasiyetin her geçen gün arttığına da dikkat çeken Başkan Kösemusul, “Biz de çevreye karşı büyük duyarlılık içerisindeyiz. Bu noktada çarpık yapılaşmanın önüne geçmek, çevreye zarar verecek sanayiyi şehrimize sokmamak adına çalışmalar yapıyoruz. Geçtiğimiz yıl çevreye zarar verebilecek birçok yatırımcı firmayı geri çevirdik. Çarpık sanayiye karşıda kümelenme yoluna gittik. Kurduğumuz ve kurulma aşamasında olan organize sanayi bölgeleri de (OSB) bunun en güzel örnekleri” diyerek, OSB’ler hakkında bilgi verdi.

Başkan Kösemusul, önümüzdeki 3-4 yıl içinde faaliyete geçecek olan yeni OSB’ler ile müthiş bir istihdam kapısının da açılacağını belirterek, “ İstihdam ile birlikte şehrimizin ticareti de gelişecek. Şehrimizin sanayisi müthiş büyüyecek. Bugün ihracatta ilk 11’inci sıradayız. 2014-2015’de muhtemelen ihracat sıralamasında ilk 8 içinde yer alacağız. Türkiye dünyanın yıldızı olmaya aday. Sakarya da Türkiye’nin yıldızı olacak. Bunu hep birlikte göreceğiz” dedi.

Otomotiv şehri Sakarya

Son yıllarda yatırımcıların gözünün Sakarya’da olduğuna da vurgu yapan Başkan Kösemusul, “Sakarya’nın neresine elinizi atarsanız bir koyup, on alıyorsunuz. Sakaryamızın her karış toprağı bereketli. Coğrafi konumu itibari ile iş dünyasının tercih ettiği bir bölge. Sakaryamızın otomotivde 100 yıllık bir öyküsü bulunuyor. “Otomotiv Şehri Sakarya” sloganı ile çıktığımız yolda, otomotiv sektöründe hızla büyümeye gidiyoruz” şeklinde konuştu.

"Belediye\'nin desteği ile Outlet açmak istiyoruz"

Yerel ticaretin canlanması adına da çalışmalar yaptıklarını belirten Kösemusul, Büyükşehir Belediyesi’nin de desteği ile bir Outlet açmak istediklerini kaydetti.

SATSO olarak yaptıkları ve yapacakları projelerden bahseden Başkan Kösemusul, basın mensuplarının sorularını da yanıtladı. Demokrasi şöleni dedikleri güzel bir seçimi geride bıraktıklarını kaydeden Kösemusul, “Yeni seçilen Meclis Başkanımız Akgün Altuğ ile bundan 4 yıl önce birlikte yola çıkmıştık. Biz etle tırnak gibiyiz. Bugün de birlikte yola devam etmekten mutluluk duyuyorum. Hep birlikte şehrimize güzel hizmetler vereceğiz” şeklinde konuştu.

10 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]