Sakarya'ya MOBESE Geliyor

Sakarya Valisi Hüseyin Atak, yıl sonuna kadar MOBESE sistemini faaliyete geçireceklerini söyledi.

Sakarya'da MOBESE sisteminin kurulması amacıyla Emniyet Müdürlüğü'nde bir toplantı düzenlendi. Toplantıya Sakarya Valisi Hüseyin Atak, Adapazarı Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Duran, Merkez Belediye Başkanı Süleyman Dişli, Hendek Belediye Başkanı Ali İnci, sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri ve emniyet personeli katıldı.

Sakarya Valisi Hüseyin Atak, MOBESE sistemini yıl sonuna kadar faaliyete geçireceklerini ifade ederek, "Bugün önemli bir projenin startını veriyoruz. MOBESE kent güvenliği açısından çok önemli bir proje. Bununla ilgili olarak İçişleri Bakanlığımız geçen yıl 300 bin YTL edenek gönderdi. Özel İdare 500 bin YTL ayırdı. Bakanlığımız bu yıl da 300 bin YTL gönderdi. Toplam 1.1 milyon YTL paramız hazır. Belediyelerimizin, sivil toplum kuruluşlarımızın MOBESE sistemi kurulması için yardımlarını bekliyoruz. MOBESE'nin Sakarya'ya çok faydası olacak. MOBESE sismetinin bulunduğu illerde suç oranlarda azalma olurken suçluları yakalama oranında artma olmuştur. İlimiz asayiş bakımından çok iyi durumdadır. Polis ve jandarmamız gece gündüz çalışmaktadırlar. MOBESE sistemini yıl sonuna kadar faaliyete geçireceğiz" dedi.

Sakarya Emniyet Müdür Faruk Ünsal
ise, Sakarya'da MOBESE sisteminin kurulması için yardım kamyanyası başlattıklarını belirterek, "MOBESE sisteminin Sakarya'ya birçok faydalar sağlayacağı açıkça ortadır. Öncelikle kapkaç, hırsızlık gibi vatandaşların malına ve canına kastedebilecek olaylar bölge görüntüleme sistemi ile komuta kontrol merkezi görevlileri tarafından sıcağı sıcağına takip edilecek ve ekipler gecikmeden olaya sevk edilecektir. MOBESE'nin kanıtlanmış olan suçtan caydırıcı etkilerini gözardı etmemek gerekir. Deprem ve afet durumlarında il yönetiminin duruma el koyabilmesi, zarar tespit işlemleri ile yardım ve kurtarma organizasyonlarının düzenlenebilmesi, bölge görüntüleme sistemi olan MOBESE ile kolaylıkla sağlanabileceğinden sistemin ilimizde geciktirilmeden faaliyete geçirilmesi çok önemli bir konu haline gelmiştir. MOBESE sisteminin kurulabilmesi için yaklaşık 3 milyon YTL maliyet hesaplanmıştır. Bu amaçla 'Daha güvenli Sakarya için MOBESE' sloganıyla bir yardım toplama kamyanyası başlatıldı. Bu kampanyayla ilgili olarak Sakarya Finans Bank merkez şubesinde 17433639 numaralı hesap açılmıştır" diye konuştu.

Adapazarı Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Duran, MOBESE sistemi kurulmasıyla ilgili kamyanyaya 500 bin YTL ile katkıda bulunarak, sistemin sadece güvenlik açısından değil ulaşım ve trafik açısından da önemli olduğunu kaydetti.

Adapazarı Merkez Belediye Başkanı Süleyman Dişli de kampanyaya 350 bin YTL ile katkıda bulundu. Hendek Belediye Başkanı Ali İnci ise 150 bin YTL ile katkıda bulunarak hayırlı olmasını diledi.
16 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
a6e8c5e29cee7aae7e3cad91b9e3f6da@