Sakarya'ya kalibrasyon ve ölçüm laboratuvarı kuruluyor

Sakarya’nın ilk ve tek Akreditasyonlu Ölçüm Ve Kalibrasyon Laboratuvarı Markatek PatentMüşavirlik Ticaret Limited Şirketi Ve Testkal Ölçüm Kalibrasyon Ve Mühendislik Hizmetleri’ nin çalışmalarıyla Sakarya’ya geldi.

Ön hazırlıkları tamamlanan laboratuvar bu kapsamda; Optik, boyut, terazi, sıcaklık, basınç vs. konularında hizmet vermeye başladı. Birçok firmanın sıkıntı çektiği ürünlerine kalibre etmek için İstanbul ve Anakara’ ya gönderdiği ve uzun süre alan çalışmayı Sakarya’ ya getirerek Sakarya’ daki firmalarımıza büyük katkı sağlayacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan Markatek Patent Genel Müdürü ve Marka Vekili Nusret Sarı şunları söyledi:

Bugün Sakarya kalkınma noktasında bir türlü istenilen yere gelememektedir. Ölçüm ve kalibrasyon hizmeti alınan firmaların Sakarya dışında bulunmasından dolayı hem yüksek maliyet hem de zaman kaybı yaşamaktadırlar. Bu yüzden birçok firma ürettiği ürünlerin ölçüm ve kalibrasyonu için hızlı ulaşım noktasında birçok sıkıntılardan dolayı olması gereken yerde değil. Testkal Ölçüm Kalibrasyon Ve Mühendislik Hizmetleri Genel Müdürü Fizik Mühendisi Ersin GÖKÇE Sakarya’ nın üretim merkezi olma yolunda hızlı adımlar atması için ürün ve hizmet kalitesi konularına daha çok ehemmiyet vermeleri gerektiğini ve ürün ve hizmet kalitesinin doğru ölçümden geçtiğini söyledi.

Bunun yanında firmaları özellikle patent ve ARGE noktasında teşvik eden ve patent almaları için çalışan bir firmayız. Birçok firmanın sıkıntı çektiği ürünlerini kalibre ettirmek için İstanbul Ankara gibi illere gitmek zorunda kaldığı büyük bir hizmeti, artık ayaklarına getirdik… Bundan sonra Sakarya’ da ölçüm cihazlarının kalibresini gerçekleştirerek birçok üreticimizi bu alanda rahatlatacak.Ayrıcafirmalarımıza birçokteşvik ve desteklerden faydalanmaları için danışmanlık hizmeti de vermekteyiz. Bunlardan en önemlisi KOSGEB destelerinden faydalanmaları, bu konuda KOSGEB genel destek programı kapsamında Test, Analiz ve Kalibrasyon Desteği olarak toplam 20.000 TL destek vermekte. Firmamız Sakarya’ da üretim yapan birçok firmanında M.A.R.K.A. kalkınma ajansından destek alması için proje hazırlama ve yazımında firmalara destek vermektedir.Yine firmamız tarım desteklerinde, turizm desteklerindede birçok firmaya danışmanlık hizmetleri vermekteyiz.
8 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]