Sakarya'ya 2 bin 300 kilometrelik doğalgaz hattı

Türkiye\'nin ilk özel doğalgaz dağıtım şirketi olan AGDAŞ, Erdem Holding bünyesinde 10 yılını geride bıraktı.

AGDAŞ İcra Kurulu Başkanı Muhammed Fatih Erdem, “Geçtiğimiz 10 yılda oluşturulan bu büyük değer ve elde edilen başarı, AGDAŞ ile birlikte tüm Kamu Kurum ve Kuruluşlarının ortak başarısıdır” dedi.

150 milyon TL yatırım

Erdem yaptığı açıklamada, “Şirketimiz, 99 Marmara Depremi ile büyük yara alan Sakarya ilinin, 10 yıl içerisinde gelişip büyümesini temel ilke edinmiş, yapmış olduğu yatırımlarla gerek Sakarya iline gerekse ülke ekonomisine toplam 1 milyar TL’lik ekonomik katma değer ve 1.000 kişilik istihdam sağlamıştır. Bu ekonomik katma değerin yanı sıra, çevreci ve ekonomik yakıt olan doğalgazın yaygınlaşmasıyla, Sakarya daha temiz ve yaşanılabilir bir çevreye kavuşmuştur. Şirketimiz 2003 yıllından bu zamana kadar 2 bin 300 Km ve 150 milyon TL yatırım yapmıştır. Bu bir anlamda Türkiye\'nin Batısı ile Doğusu arasındaki mesafeyi neredeyse iki kez kat etmeye eşdeğerdir” şeklinde konuştu.

İstih
dam

AGDAŞ’ın Sakarya’yı önemsediğini kaydeden Erdem, “AGDAŞ’ın yatırımları sayesinde Adapazarı şehrinde 60 iç dönüşüm şirketi faaliyete başlamış ve onlarca kombi bayisi hizmete girmiştir. Bu şirketlerde hali hazırda yüzlerce eleman istihdam edilmektedir. Sadece iç dönüşüm şirketlerinde yaklaşık 600-700 kişi çalışmaktadır. Yaklaşık 100 bin hanenin iç dönüşümü ortalama 5 bin TL ile tamamlanan Sakarya’da sadece bu alanda son beş yılda sanayi kuruluşlarının dönüşümü ile birlikte 700 milyon TL’lik bir ticaret ve işçilik hacmi oluşmuştur. AGDAŞ’ın yapmış olduğu yatırım ile birlikte 1 milyar TL ülke ekonomisine katma değer sağlanmıştır. AGDAŞ’ın yatırımlarını yaparken çevredeki boru fabrikalarından yatırım malzemelerini temin etmiş, şehirdeki petrol istasyonlarından mazotunu tedarik etmiş, kum ocaklarından kum temin etmiş, yüzlerce taşeron işçisini ve iş makinesini istihdam etmiştir” dedi.

Karasu 2013\'ün sonunda doğalgaza kavuşuyor

2012-2016 yılları arasında AGDAŞ’ın, 125 milyon TL yatırım yaparak Sakarya mücavir alanı ve Karasu bölgesinin tamamına doğalgaz şebeke yatırımını tamamlayacağını anlatan Erdem şunları söyledi: “2016 yılı sonunda toplam yatırım 250 milyon TL’ye şebeke uzunluğu yaklaşık 3 bin 500 Km’ye ulaşacaktır. 2013 yıllı içerisinde yaklaşık 75 milyon TL’lik yatırım planlanmaktadır. Yapılacak bu yatırımın 50 milyon TL’si Karasu ilçesine yapılacak yüksek basınçlı boru hattı ve şehir içi dağıtım hattıdır. Sakarya’dan 40 Km\'lik yüksek basınçlı boru hattı ile Karasu ilçesine doğalgaz getirilerek, şehir içerisinde de 350 Km dağıtım hattı inşa edilecektir. Karasu’ya yapılacak 50 milyon TL tutarındaki bu yatırım ile gerek konut gerekse sanayi kuruluşları 2013 yılsonuna kadar doğalgaz kullanacaklardır. Ülkemizin en güzide beldelerinden Karasu yıllardır hasret kaldığı doğalgaza 2013 yılının sonlarında kavuşarak artık temiz hava soluyan bir belde olmaya namzettir. Karasu ilçesinin doğalgaza kavuşması ile birlikte gerek yatırım sürecinde gerekse yatırım sonrası daire dönüşümleri sürecinde ekonomik canlılık kazanacaktır.”

11 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
727a5af6df312430a1b5109d8b2eb368@