Sakarya'nın korona haritası kızarmaya başladı

Oratint Sakarya Yetkili Bayi
Sakarya Hamam
5 ay önce

Normalleşme sürecinde bulaşıcılığın artmasıyla birlikte vaka sayıları bir ayda yedi kat arttı. Vaka sayılarındaki artış koronavirüs risk haritasına da yansıdı. Sakarya'nın vaka haritasında bir ilçe hariç tüm ilçelerde vakaların olduğu gözlemlendi.

Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı haftalık koronavirüs vaka sayılarına göre, vaka sayısı bir ayda 7 katına çıktı. Fakat son açıklanan 27 Haziran-3 Temmuz haftasında 57 bin vaka olmasına rağmen vefat sayısı 25 oldu.

HAFTALIK VAKALAR

30 Mayıs-5 Haziran 7 bin 300, 6 Haziran-12 Haziran 7 bin 500, 13 Haziran-19 Haziran 10 bin 900, 20 Haziran-26 Haziran 26 bin 600, 27 Haziran-3 Temmuz'da 57 bin vaka var.

Normalleşmeye sürecinde görülen yükselişin nedeni bulaşıcılığın artması. Omicron ise hala yaygın tip.

SAKARYA'DA VAKA SAYISI ARTIYOR

Sakarya'da da vaka sayılarındaki artış koronavirüs risk haritasına yansıdı. Özellikle Adapazarı ve Serdivan'da riskli alanların arttığı gözlemlendi.

Hayat Eve Sığar uygulamasındaki risk haritasına göre, Söğütlü'de hiç vaka bulunmuyor. Taraklı'da çok az vaka olduğu görülürken Camili, Korucuk, Karaman'ın kırmızıya dönmesi dikkat çekti.

Serdivan ve Adapazarı'nda da riskli alanlar bulunuyor.

BAYRAMDA DİKKAT

Öte yandan uzmanlar Kurban Bayramı ile vaka sayısının yeniden artabileceği uyarısında bulunuyor.

Uzmanlar, maske takılmıyorsa teması arttıran her türlü aktiviteden uzak durulmasını ve hastalığın yayılma riskini göz önünde bulundurulmasını istedi.