Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'
Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'

Sakaryalılar ay tutulmasını neden izlemedi?

1999 yılında yaşanan Marmara Depreminde hasar gören yüzlerce kişinin öldüğü Sakarya’da ay tutulması izlenmedi. 1999 yılındaki depremden sadece bir ay önce ay tutulmasının yaşandığını hatırlayan Sakaryalılar geceyi evlerinde geçirmeyi tercih etti.

Ay tutulması ve güneş tutulması olaylarının ardından doğal afetlerin yaşanacağı inancı Sakarya’da kendini bir kez daha gösterdi. Tüm Türkiye’de insanlar ay tutulmasını çeşitli yöntemle izlemeye çalışırken, Sakaryalılar ay tutulmasına kayıtsız kaldı. Kentpark’ta aileleri ile birlikte dolaşmaya çıkan vatandaşlardan biri olan Orhan Yılmaz, “Belki de insanların haberi olmayabilir veya ay tutulması Sakarya’da fazla belirgin değil. O yüzden insanlar ay tutulmayı izlemeye çıkmamış olabilir. Bir de insanlarda değişik inançlar var. Ay tutulması sonrası büyük felaket beklentisi vardır. Bunun tutulmasını ibretle izlemek lazım. En son yaşanan deprem öncesinde ay tutulması yaşanmıştı. Bunun şükür namazı vardır. Bu tip doğa olaylarında şükür namazları kılınmalı. Teneke çalarak karşılamak, bandolarla kutlamak bunlar yanlış işler” dedi.

Kemal Çayır isimli vatandaş ise ay tutulması sonrası doğal afet yaşanacak inancına katılmadığını belirterek şunları söyledi: “Bence çekinecek bir şey yok. Tabiat aynen devam edecek. Bu sene galiba 3 kez tutulma yaşanacak. Depremden korkuyor olabilir insanlar belki de ama bunda korkulacak bir şey yok.”
10 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]