Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'
Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'

Sakaryalı öğretmenin Van'daki kahramanlık hikayesi

Çetin kış koşullarının yaşandığı Doğu Anadolu Bölgesinde görev yapan öğretmenler bir yandan çocuklara eğitim verirken bir yandan da dondurucu soğukla mücadele ediyor.

Van'a 60 kilometre uzaklıkta bulunan Derebey Mahallesi'ndeki ilkokulda görev yapan 4 kadın öğretmenin çocukları geleceğe hazırlamak için gösterdikleri gayret, yerleşim yeri sakinlerince takdir topluyor.

Sakarya'dan gelerek Van'da 3 yıldır görev yapan Birsen Kaya, okulun ihtiyaçlarının giderilmesinde İl Milli Eğitim Müdürlüğünden büyük destek gördüklerini söyledi. Köy öğretmeni olmayı çok istediğini söyleyen Kaya, "Buradaki öğretmenlik hayatta her şeyi yapabileceğini bana öğretti. Bu zorlukları iyi ki de yaşamışım" dedi.

Okulu boyamadan çocuklar için park yapmaya kadar birçok işi öğretmen arkadaşlarıyla yaptıklarını belirten Kaya, şöyle konuştu:
"Soba yakmayı burada öğrendim. İlk denemede saçım ve kaşımı yaktım. Burada yaşadıklarım hayatımın en güzel en zor ama en samimi dönemi. Özellikle okula geldiğimde öğrencilerimin gelip bana sarılmaları, elim kirlenmesin diye sobaya kömür atmaya çalışmaları beni ne kadar çok sevdiklerini gösteriyor. Bu da beni çok ama çok mutlu ediyor. Onları çok seviyorum ve onlardan ayrılmak bana çok zor geliyor. İki veya üç gün uzak kaldığımda onları çok özlüyorum. O nedenle üçüncü yılımı doldurmama rağmen tayin istemedim."

Samsunlu öğretmen Cansu Güller de 2 yıl önce atandığı okulda görev yaptığı için mutlu olduğunu dile getirdi. Ailesinden uzak olmanın verdiği özlemin dışında probleminin olmadığını vurgulayan Güller, çocuklarla çok iyi anlaştıklarını ve öğrencilerini çok sevdiğini söyledi.

"Ben onlardan onlar da benden bir parça oldu"

Eskişehirli öğretmen Ayşe Başak Gözüağ ise öğrenci ve velileriyle çok iyi ilişkiler kurduklarını belirtti. "Gerektiğinde burada sobayı yakıyorum, temizliyorum. Öğrencilerimle burada yemek yiyor, sınıfı temizliyoruz" diyen Gözüağ, "Ben onlardan onlar da benden bir parça oldu. Benimle ilgili günlük tutan bir öğrencim bile var. Yine birçok öğrencimden mektuplar alıyorum. Bizim sevgimiz karşılıklı" dedi.

"Öğrencilerden yardım alarak Kürtçe öğrendim"

Tokatlı öğretmen Ayşegül Durmuş da okulda bir yıldır görev yaptığını söyledi. Yerleşim yerinin sakinleriyle iletişim kurmak için Kürtçe öğrenmeye başladığını belirten Durmuş, "Öğrencilerden yardım alarak Kürtçe öğrendim. Burayı, çocukları ve köy hayatını çok seviyorum. Onların doğallığı yetiyor bana" diye konuştu.
8 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]