Sakaryalı öğrenciler, 7.4 şiddetinde deprem yaşadı

Sakaryalı öğrenciler, deprem esnasında nasıl davranmaları gerektiğini öğrendiler

Milli Eğitim Bakanlığı ile Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) arasında imzalanan Okul Tabanlı Afet Eğitim Projesi’nin Sakarya’da yaygınlaştırılması amacıyla hazırlanan ‘Sakarya Okul Tabanlı Afet Eğitimi Yaygınlaştırma Projesi (OTAEP)’ kapsamında, Sakarya Kent Meydanı’nda Afet Eğitimi Etkinlikleri düzenlendi. AKUT’un deprem tırında 7,4’lük depremi güvenli ve güvensiz odalarda yaşayan Sakaryalı öğrenciler deprem karşısında nasıl davranılması gerektiğini uygulamalı olarak öğrendiler.

Sakarya Afet Eğitimi Etkinlikleri açılışı Sakarya Vali Yardımcısı Faruk Bekarlar, Sakarya İl Milli Eğitim Müdürü Selim Yavuz Sandıkçı, İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Alemdar ve yetkililerin katılımı ile açıldı. Akşam 19.00’a kadar sürecek etkinlikte, İlkokul ve ortaokullarda görevli yönetici, öğretmen, öğrenci ve velilerde afet eğitimi konusunda farkındalık yaratmak ve toplumun ilgisini bu konulara çekebilmek amaçlanıyor.

Etkinliğe 50 okuldan 1500 öğrenci katıldı. Etkinliklerde öğrenciler için kurulan istasyon masalarında formatör öğretmenler ve Sakarya Üniversitesi öğrencileri tarafından geliştirilmiş materyaller ile afet eğitimi verildi.

Kent Meydanı\'nda düzenlenen etkinliklere afet eğitimi kapsamındaki diğer paydaş kurumlar da katılarak kendilerine ayrılan alanda çalışmalarını tanıttılar.

Enkaz altından maket yaralı kurtardılar

Kent Meydanı’nda karartılmış çadır içerisinde el feneri ile acil durum malzemeleri bulma, enkaz altından maket yaralı kurtarma, basit malzemelerle yaralı kola ve bacağa atel uygulama, origami masası/ acil durumlarda kullanılmak üzere bardak, tabak vs. yapma, zemin sıvılaşması deneyi, sağlam yapılmış bina ile sağlam olmayan binaların taşıyıcı kolonlarını gösteren maket, tetris ile YOTA (Yapısal olmayan tehlikelerin azaltılması), acil durum çantası hazırlama, deprem sarsıntısı deneyi, erozyon deneyi, Türkiye Deprem Bölgeleri Haritası, afet küpü, elden ele su taşıma ile yangın söndürme oyunu, basit malzemelerle sedye yapma ve yaralı taşıma, zar ile afet komutları etkinliği, puzzel üzerinde 17 Ağustos´ tan günümüze kadar geçen sürecin anlatılması, maket ev üzerinde sarsıntı ve eşya sabitleme etkinlikleri gerçekleştirildi.

Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Adapazarı Belediyesi, OTAEP Sakarya, JİCA ve AKUT’un önderliğinde gerçekleşen etkinliğe Sakarya Büyükşehir Belediyesi/ İtfaiye Dairesi Başkanlığı, Sakarya Üniversitesi/ Öğrenciler, Adapazarı Merkez Belediyesi/ Deprem Müzesi tanıtımı, Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü/ OTAEP Sakarya Formatörleri, İl Sağlık Müdürlüğü/ UMKE, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü/ Sakarya Arama Kurtarma Birlik Müdürlüğü, Türk Kızılayı Sakarya Şubesi, AKUT/Deprem simulatörü tırı, Sakarya Afet Bilinçlendirme ve Afete Hazırlık (S.A.B.A.H) Derneği, Güvencem / Güvenli Yaşam Teknolojileri destek verdi.

AKUT’un deprem simülatörü tırı etkinlikte en fazla ilgi gören stant oldu. Öğrencilere deprem anında neler yapmaları gerektiğini anlatan AKUT ekipleri, daha sonra öğrencileri güvenli odaya, öğretmenleri de güvenli olmayan odaya yerleştirip 7,4 şiddetinde bir deprem yaşatarak her iki oda arasındaki farkı gösterdiler. Güvenli odada hiçbir şey yere düşmezken, güvensiz odada eşyaların nasıl yere düştüğüne şahit olan çocuklar öğrendiklerini deprem sırasında uygulayarak aldıkları eğitimin ne kadar faydalı olduğunu gösterdiler.

10 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]