Sakarya'daki darbe girişimi davasından kararlar açıklandı

Sakarya’da 15 Temmuz gecesi Sakarya Valiliğini işgal eden askerin davası sonuçlandı. Mahkeme heyeti 222 sanıklı davada 58 sanığı tutuklarken, 164 sanığın ise tahliyesine karar verdi.

15 Temmuz 2016 yılında Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarının darbe teşebbüsünde askerler Sakarya Valiliğini işgal etmiş, valilik işgali sırasında açılan ateşler sonucunda 19 vatandaş çeşitli yerlerinden yaralanmıştı. Vatandaşların yoğun baskısı sonucu valilik askerlerden temizlenmiş, valilik işgaline gelen askerler gözaltına alınmıştı. Darbe teşebbüsü sonrasında Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesince özel hazırlanan Ferizli Spor Salonu'nda 86'sı tutuklu 222 sanığın yargılanması devam edildi. Davaya bazı tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile avukatları ve yakınları katıldı. Darbeyi yönettiği iddia edilen 1. Motorlu Piyade Tugay Komutan Vekili Piyade Kurmay Albay Uğur Coşkun, Kurmay Albay Bahri Gürhan, eski Sakarya İl Jandarma Komutan Vekili Yarbay İlhan Aysan'ın da aralarında bulunduğu toplam 222 sanık hakkında açılan davada karar çıktı.

Mahkeme heyeti, Sakarya'da darbeyi yönettiği iddia edilen ve tutuklu olan Albay Uğur Coşkun ile Sakarya Merkez Komutanı Albay Ahmet Üzer'e 'Anayasayı ihlal' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Davada aralarında rütbelilerin de bulunduğu 56'sına ise 'Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım' ve 'Silahlı terör örgütü üyeliği' suçundan 20 yıla kadar hapis cezası verilirken, diğer 164 sanığa ise tahliye kararı verildi.


Dava öncesi Sakarya 15 Temmuz Milli İrade Derneği Başkanı Ali İnci, bir açıklama yaparak 15 Temmuz'u asla unutmayacaklarını belirtti.

"Biz 15 Temmuz’u asla unutmadık, unutmayacağız"

Sakarya 15 Temmuz Milli İrade Derneği Başkanı Ali İnci yaptığı açıklama, "O gece bizler Sakarya Valiliğinde bir buçuk saat işgal altında kaldık. Geldiler ve teslim aldılar. Sakarya halkımızla birlikte büyük bir mücadele ettik. Orada vurulan ve yaralanan arkadaşlarımız vardı. O mücadelede belimizde silah olmasına rağmen silahsız olarak bize kurşun sıkanlara karşı yürüdük ve valiliği geri aldık. Türkiye’nin her yerinde başta Cumhurbaşkanımızın emri ile sokaklara çıkan milletimizi tebrik ediyoruz. O gece hainlikleriyle üst düzeydeki rütbeliler burada cezalarını alacaklar Allah’ın izni ile. Onlara ne söylediysek gözleri kararmıştı. Emir almış oldukları yerden muhakkak bu işi başarmış oldukları inancı ile duran o insanların hakkettikleri cezaları alacaklar. Tek tek savcılarımız, hakimlerimiz bu olayı titizlikle inceledi ve cezalarını alacaklar bunun beklentisi içerisindeyiz. Her tarafımızı bombalayan bunlar içimizden olan hainlerdi. Cezalarını alacaklar bunun için buradayız. Allah Cumhurbaşkanımıza zeval vermesin. Bakıldığında korkusuzca İstanbul’a inişi, havaalanından çıkışı ve bütün insanları meydanlara davet edişi bu darbenin önüne geçmiştir. O gece selalar okundu. Bu ülke üzerinde ezanları susturamayacaklar ve bayraklarımızı indiremeyecekler. Bu millet bunu bir kez daha ortaya koydu. Biz 15 Temmuz’u asla unutmadık, unutmayacağız” dedi.

 

Duruşma salonu önünde arbede çıktı

Sakarya’da darbe girişimi davası sonrası Ferizli Spor Salonu önünde arbede çıktı. Çıkan arbede polis ekiplerince büyümeden önlendi.

Edinilen bilgilere göre, 15 Temmuz 2016 yılında Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarının darbe teşebbüsü sonrasında açılan davada toplam 222 sanık hakim karşısına çıktı. 9 celsede görülen darbe davasında mahkeme heyeti kararını açıklayarak birçok sanığa tahliye verirken, birçok sanığa hapis cezası verdi. Cezaların verilmesi sonrası ceza alan sanıkların yakınları salon içinde sinir krizi geçirdi. Dava bitimi sonrasında sağlık ekipleri rahatsızlanan kişilere müdahalede bulunurken, salon çevresinde geniş güvenlik önlemi alındı.

Dava bitiminde 15 Temmuz gecesi açılan ateş sonucu yaralanan mağdurlar ile ceza alan sanık yakınları arasında Ferizli Spor Salonu önünde arbede çıktı. Arbedede birbirine saldıran taraflar arasına polis ekipleri girerek arbede büyümeden sonlandırıldı.

5 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]