Sakarya'da Üretilip 8 Ülkeye İhraç Ediliyor

Sindoh Sakarya
Sakarya kitapçılar
18 gün önce
Kadın girişimci Gül Korkmaz: - "Ayda 30 tiny house yapıyoruz, bunu 50'ye çıkarmayı hedefliyoruz. Genelde 4 kişilik ailelerin konaklayabileceği rahat modeller tercih ediliyor"
UĞUR SUBAŞI - Kovid-19 salgınıyla talebin arttığı "taşınabilir evleri" (tiny house) Sakarya'da üreten firma 8 ülkeye ihracat yapıyor.
Kentte inşaat sektöründe yer alan firma, talebin artmasıyla bungalov ile O2 belgeli (trafiğe çıkış belgesi) "taşınabilir ev"lerin üretimine başladı.
Erenler ilçesindeki fabrikada imal edilen evler ABD, Hollanda, Almanya, İngiltere, İsveç, Bulgaristan, Yunanistan ve Pakistan'a gönderiliyor.
Salgın sürecinde insanların doğaya yöneldiğine, bu tür ürünlere talebin arttığına işaret eden Korkmaz, "O2 belgeli çekilebilen mobil evler üretmeye başladık. İnsanlar bunu hem hizmet sektöründe hem de ev olarak kullanabiliyorlar. Bağ ve bahçelerde çok fazla kullanılıyor." dedi.
Ürüne yoğun ilgi olduğunu dile getiren Korkmaz, Türkiye'de de yoğun talep bulunduğunu, ağırlıklı olarak Hollanda, Almanya, İngiltere, İsveç, Bulgaristan, Yunanistan, Pakistan ve ABD'ye ihracat gerçekleştirdiklerini, Orta Doğu'dan da talep aldıklarını anlattı.
Korkmaz, 90 kişiyi istihdam ettiklerini belirterek, "İstihdam kazandırdığımız için de çok mutluyuz. Kadın olarak ihracat yapmanın keyfini yaşıyorum." ifadelerini kullandı.
"Ürün kalitesini Avrupa'nın üstüne çıkarmaya başladık. Bu zorlu bir süreçti, bu bizi gururlandırıyor. Ayda 30 tiny house yapıyoruz, bunu 50'ye çıkarmayı hedefliyoruz. Genelde 4 kişilik ailelerin konaklayabileceği rahat modeller tercih ediliyor. Çok değişik talepler var. Mobil sauna bile üretiyoruz. Ürünlerimiz beğeniliyor, bu da bizi mutlu ediyor. Firma olarak Ar-Ge yapıyoruz. Yıllık 1750 satış hedefimiz var."

Yiğit Rüzgar Uzun

Gül Korkmaz'a başarılar diliyoruz...