Sakarya'da, Orta Doğu'daki son gelişmeler konuşuldu

Sakarya Düşünce ve Dayanışma Platformunca Adapazarı ilçesindeki bir otelde düzenlenen “Orta Doğu'daki Son Gelişmeler” konulu konferansta konuşan Şahin, Kuzey Irak’ta yaşanan son gelişmeler ve Türkiye’nin bu olaylara bakış açısı hakkında bilgi verdi.

Şahin, IKYB'de yapılan gayrimeşru referandumun masumane bir referandum olmadığını söyledi.

Amerika ve batılıların Orta Doğu’da iki şeyin kullanılmasını istemediğini belirten Şahin, ''Bu güçler 'halk iradesini ve bölgedeki doğal kaynaklarını kullanmayacak' diyor. Barzani son iki yıldır yasal olmayarak IKYB’nin başında duruyor." dedi.

Şahin, bölgede oluşacak bu stratejinin daha oluşmadan Türkiye’nin tavrını gösterdiğini ifade ederek, “Eğer burada bir yapı oluşmasına izin verilirse, bu stratejiyi kuran güçler istediklere takdirde Türkiye ve İran’a karşı bu yapıyı kullanacaklardır. 24 Eylül’de Erbil’de gerçekleştirilen IKYB toplantısında IKYB bayrağının üçte biri kadar da İsrail bayrağı vardı. O aslında herşeyi gösteriyor.” diye konuştu.

Şahin, şöyle konuştu:

"İslam coğrafyasının, Selahattin Eyyübi’nin coğrafyasının, ‘bizim atamız Kürt Selahattin’ diyen zihniyete sesleniyorum; Selahattin Eyyübi, Yahudileri, siyonistleri Erbil’e taşımadı. Selahattin Eyyübi ile sizin bir ilginiz olamaz. İsrail bayrağını sallayan kitlenin, önümüzdeki süreçte bu coğrafyada var olan kitlenin, siyasileri nasıl kullanacağını ortaya çıkardı. İsrail ile bu referandumu bir araya getiren İslam'ın hangi noktası? Referandumda İsrail'le işbirliği kuranlar, İslam'ın hangi noktası sizi bir araya getirdi? 15 Temmuz darbe girişimi gerçekleşseydi Suriye’nin kuzeyindeki PKK, YPG, PYD statüsü gerçekleşmiş olacaktı.''

5 yıl önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]