Sakarya'da Kaçak Mazot Ele Geçirildi

Sakarya İl Jandarma Alay Komutanlığı ekipleri, akaryakıt tankeri ve hafriyat kamyonlarını denetledi. Uygulamada 700 litre kaçak mazot ele geçirildi.

İl Jandarma Alay Komutanlığı ekipleri, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) yetkilileriyle birlikte D-100 Karayolu Yukarı Kirazca köyü mevkiinde akaryakıt tankeri ve hafriyat kamyonlarını denetledi. Yaklaşık 3 saat süren uygulamada 150 kamyon ve akaryakıt tankeri denetlendi. 50 araca egzoz emisyon ölçümünü yaptırmadığı, 5 kamyona hafriyat yönetmeliğine uygun hareket etmediği ve 8 kamyona ise maden kanununa muhalefet ettiği için yasal işlem yapıldı. EPDK yetkilileri, akaryakıt tankerlerinin taşımabelgeleri olup olmadığını da kontrol etti. Ayrıca uygulamada, L.M. (31) idaresindeki 41 NL 640 plakalı akaryakıt tankerinin deposunda 700 litre kaçak mazot ele geçirildi. L.M., jandarma tarafından gözaltına alındı.

Sakarya İl Jandarma Alay Komutanlığı ekiplerinin 2007 yılında yaptığı uygulamalarda, 3213 Sayılı Maden Kanununa Muhalefet ve Maden Kanununun I (A) Grubu Madenleri İle İlgili Uygulama Yönetmeliğine muhalefet olmak üzere toplam 154 olay tespit edildi. İl ve İlçe Denetim Kurulları ile koordineli yapılan kontrol neticesinde tanzim edilen tutanaklar İl Özel İdaresine gönderilirken, şahıs ve işletmeler hakkında idari yaptırım uygulandı.

2007 yılında, toplam 36 hafriyat toprağı, inşaat ve yıkıntı atıkları kontrolü yönetmeliğine muhalefet olayı meydana gelirken, bu olaylara karışan 36 şahıs ve 29 işletme hakkında idari yaptırım kararı alındı. Hafriyat kamyon şoförlerine kişi başına 27 bin YTL ceza kesilirken, işletmelere 83'er bin YTL para cezası kesildi.

16 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]