Sakarya'da ilk 6 ayda 11 bin 815 kişiye istihdam sağlandı

Sakarya'da ilk ayda İŞKUR aracılığıyla 11 bin 815 kişinin işe yerleştirildiği bildirildi.

Sakarya Valiliğinden yapılan açıklamada, İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu, 3. olağan temmuz ayı toplantısı Vali Vekili Bekir Dınkırcı Başkanlığında, kurul üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildiği belirtildi.

Kentin ilk altı aylık istihdam verilerini değerlendirildiği toplantıda İŞKUR, iş arayanlara ve işverenlere sağlamış olduğu kurs ve program destekleriyle önceki yıllara oranla istihdam sayılarını artırdığı ifade edildi.

Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünün 2018 yılı ilk altı aylık faaliyetleri ile istihdamın korunması, geliştirilmesi ve artırılmasına yönelik faaliyetler değerlendirildiği toplantıda, Sakarya'da 2018 yılının ilk altı aylık döneminde İŞKUR'a işverenlerden 21 bin 277 kişilik iş gücü talebinin geldiği, yine bu dönemde kurum aracılığıyla 11 bin 815 kişinin işe yerleştirildiği bildirildi.

İŞKUR'un meslek kursları, girişimcilik eğitimleri, işbaşı eğitim programları ve Toplum Yararına Programları'ndan yılın birinci altı ayında toplam 6 bin 511 kişinin faydalandığı aktarılan toplantıda, istihdamın artırılması, kalıcı ve sürdürülebilir olması için mesleki eğitime ve nitelikli iş gücünün yetiştirilmesi gerektiği vurgususunun yapıldığı kaydedildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İŞKUR Müdürü Tekin Kaya, düzenlenen kurs ve programlarla, iş gücü piyasasında ihtiyaç duyulan mesleklerde nitelikli iş gücünün yetiştirilerek, istihdamın artırılmasına katkı sağlandığını ifade etti.

Bu yılın ilk altı aylık döneminde düzenlenmiş olan kurs ve program sayılarına bakıldığında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 50 oranında artış olduğuna dikkati çeken Kaya, "İŞKUR, iş arayanlara ve işverenlere sağlamış olduğu kurs ve program destekleriyle önceki yıllara oranla program desteklerini artırmıştır." ifadesini kullandı.

 
Sakarya Vali Vekili Bekir Dınkırcı da kentte sigortalı çalışan sayısının 215 bin 010 kişiye yükseldiğini belirterek, "Gerek Milli İstihdam Seferberliği'ndeki özel sektöre sağlanan istihdam teşvikleri, gerekse İŞKUR'un kurs ve program destekleriyle yıl sonunda bu sayı daha da yukarılara çıkacaktır. İŞKUR, istihdama yeni katılacak iş arayanlara 3 aydan 9 aya kadar maaş desteğinde bulunmakta olup işverenlerimiz açısından son derece cazip fırsatlar sunulmaktadır. Temennimiz, işverenlerimizin istihdam teşvik ve desteklerinden daha fazla yararlanmasıdır." değerlendirmesinde bulundu.
5 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]