Sakarya'da hissedilen depremi değerlendirdi

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Karadeniz'de meydana gelen ve Sakarya'da da hissedilen depremi değerlendirdi.


Karadeniz’de saat 20.38’de deprem meydana geldi.

Depremin büyüklüğü için kurumlardan farklı açıklamalar geldi. Kandilli Rasathanesi 4.5, AFAD 4.4 ve Avrupa-Akdeniz Sismoloji Merkezi (EMSC) 4.8 olarak duyurdu.

Öte yandan deprem, AFAD’a göre 37.72, Kandilli Rasathanesi’ne göre 12.9 ve EMSC’ye göre 5 kilometre derinlikte oldu.

Deprem Zonguldak’ın yanı sıra İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bartın, Bolu ve Düzce’den de hissedilirken, AFAD’dan yapılan açıklamada gelişmelerin takip edildiği ve olumsuz bir ihbarın bulunmadığı duyuruldu.

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, depremi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla yorumladı.

Görür, “Biraz önce Karadeniz içerisinde, Zonguldak açıklarında 4,5 büyüklükte deprem oldu. Sanıyorum bu deprem bu yörede bulunan ve Batı Karadeniz kıyılarına az çok paralel olan kuzey yönlü bindirme fay kuşağında meydana geldi. Deprem İstanbul’dan da hissedildi” dedi.

“KARADENİZ’DE BÜYÜK DEPREM BEKLENMİYOR” DEMİŞTİ

Görür, daha önceki açıklamalarında Karadeniz bölgesinin genelde sismik yönden Türkiye'nin en sessiz bölgelerinden biri olduğunu belirtmiş, “Kuzey Anadolu Fayı tam bu Karadeniz bölgesi dediğimiz bölgenin güneyini sınırlar. Kuzey Anadolu fayı çalışırken bizim düşüncemize göre pontidleri denize doğru itiyor. Yani Karadeniz bölgesi bir anlamda denizin içine doğru yavaş yavaş ilerliyor ve bindirme fayları oluşturuyor. Deniz içinde o fayları görüyoruz” demişti.

Görür, Karadeniz’in deprem potansiyeline ilişkin, “Bu fay sisteminin büyük bir deprem üretmesi beklenmiyor. Karadeniz bölgesinde büyük deprem beklemiyoruz. Sismik yönden daha az aktif bir bölge. Bindirme faylarının zaman zaman böyle hareketleri oluyor” ifadelerini kullanmıştı.

Sindoh Sakarya
sakarya hikaye kitapları
9 ay önce
title
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]