Sakarya'da gözaltına alınan 2 doktorla ilgili yeni gelişme

Sakarya'da gözaltına alınan 2 doktorla ilgili yeni gelişme

Nitelikli dolandırıcılık suçu işlediği iddiasıyla 28 ilde 20 suç örgütü ve 235 şüpheliye yönelik düzenlenen "Çekirge Operasyonu"nda Sakarya'da gözaltına alınan 2'si doktor, bir sağlık çalışanı ve bir eczacı, soruşturmanın yürütüldüğü Zonguldak'a götürüldü. 

Emniyet Genel Mücadele Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı ekiplerince 9 ay süren çalışmada, 28 ilde SGK’yı milyonlarca TL zarara uğratan 20 örgütlü yapı ve 386 şüpheli tespit edilmiş.

Şüphelilerin, sahte engelli raporu, usulsüz reçete, sahte PCR testi ve usulsüz sigorta primi düzenledikleri; bazılarının da kendilerini ‘kamu görevlisi’ olarak tanıtarak telefon dolandırıcılığı, yüksek kar vaadiyle saadet zinciri, dini duyguları istismar ederek falcılık ve medyumluk yaptıkları belirlenmişti.

Hazine arazilerinin, gayrimenkullerin satışlarında usulsüzlük yaptığı da saptanan şüphelilerin, ‘avantajlı esnaf kredisi’ sağlanacağını vadederek, naylon fatura, usulsüz belge, usulsüz akaryakıt alım satımı ve ihalede usulsüzlük yaptıkları ve dublör kullanarak sınavlara başkasını soktukları tespit edilmişti.

Örgütlü şekilde nitelikli dolandırıcılık’ suçunu işleyerek SGK’yı zarara uğrattıkları saptanan, 20 örgütlü yapı içinde faaliyet yürüten 386 şüpheliden 235’i hakkında 28 ilde gözaltı kararı verilmişti.

Ankara, Adıyaman, Afyonkarahisar, Antalya, Aydın, Batman, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Gaziantep, Isparta, İstanbul, Kırıkkale, Kütahya, Mardin, Mersin, Muğla, Muş, Ordu, Rize, Şanlıurfa, Tekirdağ, Yalova ve Zonguldak’ta yüzlerce kişiyi mağdur eden ve devleti milyonlarca TL zarar uğratan şüphelilerin yakalanması için dün eş zamanlı ‘Çekirge’ operasyonu gerçekleştirildi.

Sakarya'ya uzanan operasyonda özel bir tıp merkezinde görev yapan iki uzman doktor ile aynı sağlık merkezinde  görevli sağlık çalışanı ile bir eczacı gözaltına alınmıştı.

Sakarya'da gözaltına alınan iki doktor, sağlık çalışanı ve eczacı, işlemlerin ardından soruşturmanın yürütüldüğü Zonguldak'a gönderildi. 

Gözaltı kararı verilen 235 kişinin yakalanması için çalışmalar sürerken diğer 151 şüpheli de ifadelerine başvurulmak üzere emniyete davet edildi.

Yeni yıl partisi
Sakarya lise kitapları
1 yıl önce
title
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]