Sakarya ve Western Michigan Üniversiteleri El Ele

Sakarya Fotokopi Satış
Sakarya
14 yıl önce
Sakarya Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nin Western Michigan Üniversitesi ile ortaklaşa yürüttükleri proje kapsamında Amerika’dan Prof. Dr. Bill Cobern ve Ast. Prof. Dr. Renee Sehwartz Hendek’e geldiler.

Araştırmaya dayalı öğretim metedolijisine ilişkin yaklaşımların öğretim programlarında uygulanabilme düzeyini belirlemeye dayalı Türkiye, ABD, Çin, Singapur, Malavi ve Uganda ülkelerinde gerçekleştirilecek Amerikan Süen Foundation’nun desteklediği uluslararası projenin ölçek geliştirme safhası için Western Michigan Üniversitesi’den Prof. Dr. Bill Cobern ve Ast. Prof. Dr. Renee Sehwartz Hendek’e geldi. Sakarya Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr. Osman Titrek ve Yrd. Doç. Dr. Murat İskender’in önderliğinde Hendek’ten dört Fen Bilgisi öğretmeni ve bir İngilizce öğretmeninin katılımlarıyla çalışmalara başlayan ekip Ağustos 2009 tarihine kadar bu projeyi Türkiye ve ABD işbirliği ile gerçekleştirecek. Üç gün boyunca çalışmalarını sürdürecek olan ekip Hendek’teki okullarda incelemelerde bulunacaklar. Yrd. Doç. Dr. Osman Titrek, “Ağustos 2009 tarihinden sonra da ABD ve Türkiye dışındaki diğer ülkelerde de birlikte geliştirilecek bu ölçek, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Durman’ın önderliğinde, Western Michigan Üniversitesi ile uluslararası öğrenci değişimi programı uygulamaları başlatılmıştır. Fakültemizle ortaklaşa yürütülen projede yabancı öğrenciler okullardaki derslere katılarak gözlemlerde bulunup fikir alışverişi yapacaklar. Misafirlerimizle birlikte Hendek’i gezdik ve çok etkilendiler .” dedi.

Western Michigan Üniversitesi’den Prof. Dr. Bill Cobern, Hendek’e hayran kaldığını belirterek, “Buradaki doğa güzelliği beni çok büyüledi. Buradaki misafirperverliği beklentilerimizin üzerinde bulduk, bizi çok şaşırttı. Farklı ülkelerden insanların barışçı işbirliğini gördük, bu beni olumlu yönde etkiledi. Bu tür çalışmaların Türkiye’nin, İslam Dünyasında ve Orta Doğunun batısındaki negatif imajını değiştireceği inancına sahip oldum. Türkiye’deki eğitim ve araştırma beni çok etkiledi. Yapacağımız projede işbirliği içerisinde çalışmaktan çok memnun olacağız. Belediye Başkanı Ali İnci’nin bizleri ağırlamasından da çok mutlu olduk. Kendilerine ayrıca teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Yabancı ekip ilköğretim okullarında fen bilgisi laboratuarında öğrencilerin derslerine girerek incelemelerde bulundular.