Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'
Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'

Sakarya ve Kocaeli'nde "Kökünü Kurutma" Operasyonu Gerçekleştirildi!

Bakanımız Sn. Süleyman Soylu, Sakarya ve Kocaeli'de düzenlenen Kökünü Kurutma Operasyonu ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Bakanımız Sn. Soylu, Kocaeli Emniyet Müdürlüğü'nde düzenlediği basın toplantısında, bugüne kadar 20 operasyon yaptıklarını, Sakarya ve Kocaeli'de 21'inci ve 22'nci operasyonu gerçekleştirdiklerini aktardı.
Bakanımız Sn. Soylu, Kökünü Kurutma Operasyonu'nda 307 şüpheli hakkında "uyuşturucu madde ticareti" suçundan yakalama kararı çıkarıldığını, bu şüphelilerden 269'unun yakalandığı bilgisini paylaştı.
"Türkiye Avrupa Gibi Uyuşturucuya Teslim Olmuş Durumda Değildir" 3 aylık takibin ardından bu operasyonun düzenlendiğini belirten Bakanımız Sn. Soylu şunları söyledi:
"Kocaeli merkezli 111 ve Sakarya merkezli 196 olmak üzere toplamda 307 şüphelinin uyuşturucu madde ticareti suçundan yakalanması başta olmak üzere, gerçekleşen operasyonda 2 ilde yaklaşık 2 bin 67 arkadaşımız, kahraman polisimiz, aynı zamanda 3 deniz liman botu, 2 helikopter, 11 mini İHA, 29 narkotik dedektör köpeğinin katılımlarıyla eş zamanlı gerçekleşti. Bu operasyonların amacı uyuşturucu satış mekanizmalarını tamamen çökertmek. Avrupa uyuşturucuyla mücadelede pes etmiş durumdadır. Hemen hemen bütün ülkelerde uyuşturucu kullanımı serbest bırakılmıştır. Kendilerince kontrollü bir mekanizma uygulayarak uyuşturucu arzının artmasına sebebiyet vermektedir. Türkiye Avrupa gibi teslim olmuş durumda değildir. 15 Temmuz'dan önce uyuşturucu yakalanan miktarın 4'te biri Doğu'da yakalanıyordu, şu anda 4'te 3'ü orada yakalanıyor yani Batı'ya sevk edilmeden önce. Bu sahaya nasıl bastığımızın tezahürüdür."
"Şu Ana Kadar 15 Ton Metamfetamin Yakalandı" Türkiye'nin ortaya koyduğu alan baskısı ve mücadeleyle uyuşturucu rotasının değiştiğini aktaran Bakanımız Sn. Soylu konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Yaklaşık 2,5-3 yıldır metamfetaminin yaygınlığını önlemek için ciddi bir çalışma gerçekleştiriyoruz. Bu yıl itibarıyla rakamı söyleyim. Şu ana kadar 15 ton metamfetamin yakaladık. Türkiye çok ciddi bir çaba sarf ediyor. Örneğin geçen yıl yakalanan eroin miktarı 22 ton civarındaydı, bu yıl 8,5-9 ton civarında. Çünkü rota değişti. Bunun yanı sıra yüzde 71 uyuşturucuya bağlı ölümler azaldı. Bu rakam itibarıyla da aşağıya gidiyoruz. Burada da çok ciddi bir mücadele olduğunu söylemeliyim. Türkiye topyekun uyuşturucuyla mücadeleyi ortaya koymaktadır. Avrupa'nın teslimiyeti gibi bir teslimiyet de Türkiye sağlamamaktadır. Hem bilgilendirme ve eğitim çalışmaları hem rehabilitasyon hem de arzla mücadele konusunda Türkiye, dünyaya örnek bir çalışma sergilemektedir. Bunun karşılığında uzun yıllar sonunda ilk kez satıcılığa bulaşmışların sayısı son iki yılda düşüş sergilemektedir."
"Türkiye Elindeki Bütün İmkanlarını Ortaya Koyarak Sürdürmektedir" Bakanımız Sn. Soylu konuşmasına şu sözlerle devam etti:
"Saha baskımızı devam ettireceğiz. Kökünü kurutana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Bütün teknolojilerimizi kullanıyoruz. Daha önce jandarma ile destekliyorduk, Sahil Güvenliğimizin insansız hava araçları operasyonlarını. Şimdi Sahil Güvenliğimiz, Ege'de kendi insansız hava araçlarıyla beraber, Bayraktarlarla beraber hem göçmen mücadelesini hem de sahil güvenliğin üzerinde bulunan diğer kolluk hizmetlerini yapabilme kabiliyetine sahip olmaktadır. Türkiye elindeki bütün imkanlarını ortaya koyarak sürdürmektedir."
11 ay önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
Yorum ekle