Sakarya Üniversitesi de Geri Adım Attı

Anayasa Mahkemesi'nin yüksek öğreniminde başörtüsünün önünü açan değişikliği ilk uygulayan üniversite olan Sakarya Üniversitesi (SAÜ), Danıştay'ın kararından sonra başörtüsü özgürlüğünden vazgeçti.

SAÜ Rektörlüğü'den yapılan açıklamada, Anayasa'daki değişiklik hatırlatılarak, SAÜ'nün Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'nın 'Yapılan Anayasa değişikliği ile üniversitelerde öğrencilere kılık kıyafet serbestliği tanındığını' ifade eden genelgesi doğrultusunda uygulama yapıldığı belirtildi.

Açıklamada şu görüşlere yer verildi: "Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'nın adı geçen genelgesi hakkında Danıştay 8. Dairesi tarafından yetki yönünden yürütmenin durdurulması kararı verilmiştir. Anayasanın 138. ve 2577 Sayılı İdari Yargılama Usul Kanunu'nun 28. Maddesi 1. fıkrasına göre Mahkeme kararlarının uygulanması zorunludur. Ayrıca, 5735 Sayılı Kanunun yürürlüğünün durdurulması ve iptali için Anayasa Mahkemesi'ne dava açılmıştır. Bu nedenle, Danıştay 8. Dairesi'nin kararı doğrultusunda, Anayasa Mahkemesi'nden konuyla ilgili bir karar verilinceye kadar üniversitemizde genelge öncesi uygulamaların sürdürülmesine karar verilmiştir."

16 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
6839992d60b3e8f4c53a966b3bf7d9f1@