Sakarya, ulaştırma ve lojistik kongresine hazırlanıyor

Geçen yıl birincisi yapılan Ulaştırma ve Lojistik Ulusal Kongresi’nin ikincisi 22-23 Kasım 2018 tarihleri arasında Sakarya Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapılacak.

Türkiye’nin ulaştırma ve lojistik alanındaki ilk ve tek okulu olan İstanbul Üniversitesi Ulaştırma ve Lojistik Fakültesi ile Lojistisyenler Derneği tarafından ilk defa geçen yıl İstanbul’da düzenlenen Ulaştırma ve Lojistik Ulusal Kongresine Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi ev sahipliği yapacak.

Tedarik Zinciri

Kongre ile ilgili bilgiler veren Sakarya Üniversitesi İşletme Enstitüsü Uluslararası Tedarik Zinciri Yönetimi Anabilim Dalı ve Ulaştırma ve Lojistik Ulusal Kongresi (ULUK 2018) başkanı Doç. Dr. Hakan Tunahan her geçen yıl önemi artan tedarik zinciri, lojistik, ulaştırma ve taşımacılık yönetiminin dünyada olduğu gibi ülkemizde de çok önemli hale geldiğini belirterek, bu kongre ile Türkiye çapında bu alanlarda çalışmalar yapan sektör temsilcilerinin, bürokratların, sivil toplum kuruluşlarının ve akademisyenlerin bir araya getirilmesinin amaçlandığını söyledi.

Tunahan, Türkiye'nin Doğu Avrupa, Orta Asya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'ya kolay erişim imkânı sağlayan avantajlı konumuna da dikkat çekerek; “Bu coğrafi konum bölgedeki taşımacılık faaliyetleri için bir üs işlevi görmesini sağlıyor. Ayrıca, jeopolitik konumu gereği Doğu ile Batı'yı, Asya ile Avrupa kıtalarını birbirine bağlayan, dört saatlik uçuş mesafesi içerisinde toplam 1,6 milyar nüfuslu, milli geliri 30 trilyon doları aşan, toplam küresel ticaretin neredeyse yarısına karşılık gelen bir dış ticaret hacmine sahip birçok pazara erişim sunuyor. Ancak ülke lojistiği için coğrafya avantajı tek başına yeterli değildir. Bu nedenle ülkemizin taşımacılık ve lojistik sektöründe çözüm aranan sorunlarının tespiti, sektörün ivmesine katkı sağlayacak yaklaşımların belirlenmesi, bu doğrultuda üniversite-sektör işbirliğine dayalı çözüm önerilerinin geliştirilebilmesi amacıyla Ulaştırma ve Lojistik Ulusal Kongresi’nin ikincisi düzenlenecektir.” dedi.

Ödül

Tunahan, sponsorluğunu FGİ firmasının üstlendiği ve Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası ile Uluslararası Nakliyeciler Derneği’nin desteklediği kongrede bildirilerin sunulacağı oturumlar ve panellerin düzenleneceğini de ifade ederek şöyle devam etti: “Türkiye çapında bu alanlarda çalışmalar yapan sektör temsilcileri, bürokratlar, sivil toplum kuruluşları ve akademisyenler ile bölüm başkanları farklı oturumlarda bir araya gelecek. Sektör sorunları ve vizyonu ile akademinin birlikte sinerji oluşturabileceği bir ortam sağlanacak. Ayrıca, kongre sonunda ulaştırma, lojistik, depo ve stok yönetimi ve taşımacılık yönetimi gibi daha birçok başlıkta en iyi bildiri sunan 3 akademisyene de ödül verilecek.”.
5 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]