Sakarya, süs bitkisi üretiminde öncü rol oynayacak

Lexmark Fotokopi Sakarya
Sakarya lise kitapları
7 yıl önce
Sapanca ilçesinde Orman Genel Müdürlüğünden 29 yıllığına kiralanan arazi üzerinde kurulan Sapanca Tanıtım ve Sergileme Fidanlığında parselasyon çalışmaları tamamlandı.
 
Sakarya Bir Yönetim Kurulu Üyesi Serdar: \'\'Üreticilerimiz Sapanca Tanıtım ve Sergileme Fidanlığı’nda hem fidan yetiştirecek hem de sergileme fırsatı bulacak\'\'

Parselasyon çalışması tamamlanan Sapanca Tanıtım ve Sergileme Fidanlığı, Sakarya\'nın dış mekan süs bitkisi üretimi ve pazarlanmasında öncü rol oynamasını sağlayacak.

Sakarya Süs Bitkileri Üreticileri Birliği (Sakarya Bir) Yönetim Kurulu Üyesi Nejdet Serdar, parselasyon çalışmasıyla fidanlığın dış mekan süs bitkisi üreticileri için bölündüğünü söyledi.

Arazinin 8 ay önce Orman Genel Müdürlüğünden 29 yıllığına kiralandığını anımsatan Serdar, “Kiralar kiralamaz çalışmalarımıza başladık. Üreticilerimiz bu alanlarda hem fidan yetiştirecek hem de sergileme fırsatı bulacak” diye konuştu.

Birlik bünyesinde 360 üretici bulunduğunu, il genelindeki üreticileri aynı çatı altında topladıklarını aktaran Serdar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan\'ın, başbakanlığı döneminde fidanlığın oluşturulmasına öncülük ettiğini aktardı.

\'\'Kiralama işleminin ardından çalışmalara başladık\'\' diyen Serdar, şu bilgiyi paylaştı:

\'\'Bir firmayla anlaşarak arazinin düzenlenmesini sağladık. Sulama sistemi için çalışmalarımız devam ediyor. Üyelerimiz için 2,5 ve 5 dönümlük parseller hazırladık. Bu parselleri kiralamak isteyen üyelerimiz geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiğimiz kura sonucu yerlerini aldı. Bu üreticilerimizden 12’si 5 dönüm, 6’sı ise 2,5 dönüm yer kiraladı. Üreticilerimiz Sapanca Tanıtım ve Sergileme Fidanlığı’nda hem fidan yetiştirecek hem de sergileme fırsatı bulacak. Gelen ürünleri kalite kontrole tabi tutacağız. Satılması durumunda yine kendi imkanlarımızla ürünler yüklenerek sevkiyata gönderilecek. Ayrıca üyelerimizin tamamı istemeleri durumunda fidan veya benzeri üretimlerini sergileme alanında sergileyebilecek.

Bu tesis fidancılık maksadıyla kiralandı. İzin almaksızın mimari yapı dahi yapılamıyor. Toprak usulsüzlüğüne mahal vermemek için çok ciddi anlaşma yapıldı. Güzel bir konuma geldiğimizi sanıyorum, inşallah çok daha da iyi olacak.”